Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


80 Yıl Önce 1919 İmparatoruktan Cumhuriyete

80 Yıl Önce 1919 İmparatoruktan Cumhuriyete

80 Yıl Önce 1919 İmparatoruktan Cumhuriyete

'Dünyanın En Kararsız 7 Ayı' 30 Ekim 1918 Mondros / 19 Mayıs 1919 Samsun

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Toker Yayınları

Standart Teslimat
18 - 22 Ağustos
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789754450705


Bir amatör heyecanıyla meydana getirilen bu kitabımızda artık unutulmaya, hatta ısrarla unutturulmaya çalışılan milli ülkünün motivasyonlarını ana noktalarıyla hatırlamakta fayda vardır.

Asıl mesele büyük İmparatorluklardan biri olan Osmanlı'nın çöküşü ve Cumhuriyet'in gelişi sırasında 81 yıl önce yaşanan çok kararsız ve istikrarsız 7 ayın tozlu tarih sahifelerinin içerisinden açık ve seçik delillerle ortaya çıkarılmasıdır.

77 yıllık Cumhuriyet tarihimizde konuyla ilgili birçok sorular, hatta suçlamalarla kafalarımız bulandırılmıştır. Genellikle sorulan sorularda saptırmacı biçimde şöyle deniliyordu:

1- Nasıl olmuş da 1918'lere kadar 6 asrı geçen sürede, dünyanın en güçlü devletlerinden biri olan Osmanlı Devleti kısa zaman dilimi içinde çöküvermişti?

2- Yoksa dünyanın 20'nci yüzyıl başlarındaki en güçlü 5 büyük devletinden biri olan Osmanlı İmparatorluğu gerçek değil de, tarihçilerin uydurduğu bir masal mıydı?

3- Öğretilen tarih kitaplarındaki anlatımla Osmanlı'nın 1'inci Ferik (Mirliva) Mustafa Kemal Paşası isyan edip Padişaha karşı çıkarak, habersiz, yardımsız, gökten inercesine bir kuvvetle isyan mı çıkartmıştı? (Mirliva rütbe ayırmadan bütün paşalara denirdi)

4- O büyük lider bunları yaparken koskoca İmparatorluğun başındaki Padişahı, Meclisi Mebusanı, Sedaret Makamı (hükümetleri) Erkan-ı Harbiyesi (Genel Kurmayı) kendi içinden çıkan üst rütbeli paşasının yetkilerinden ve yapacaklarından haberdar değil miydi?

5- Yine dünyanın o dönemde en büyük devletleri kabul edilen İngilizler (Büyük Britanya İmparatorluğu), Fransızlar, İtalyanlar ve Yunanlılar Osmanlı merkezini işgal etmişken bütün bu olanlardan haberdar olup engelleme gücünden yoksunlar mıydı?

6- Hatta tarih boyu dini alet etmeyi amaç edinen gruplarca çarpıtılıp zaman zaman cahil kişilerce anlatılan, Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal ve ekibinin asıl amaçları Türklerin özünde var olan İslam Dini'ni kaldırmayı mı istiyorlardı?
(Kitabın İçinden)Sayfa Sayısı: 175

Baskı Yılı: 2001


Dili: Türkçe
Yayınevi: Toker Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2005

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.