Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Açık Marksizm
Açık Marksizm

Açık Marksizm

Geleneklere Karşı

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Kolektif
Çevirmen: Şükrü Alpagut
Standart Teslimat
27 Ocak - 01 Şubat
* 125 TL üzeri bedava!
  • 125 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789756056905

Açık Marksizm Kitap Açıklaması

Neden Açık Marksizm? Bu kitabı hazırlayanlar ve katkıda sunan yazarlar, Marx’ın düşüncesinin yapısallaştırılmasından ve analitik düşünme biçimiyle okunmasından muzdarip olduklarını dile getiriyor. Zira onlara göre Marx’ı dinamik ve güncel kılacak şey, onun yöntemini, kavramlarını ve temel kategorilerini belli bir düşünme içine hapsetmek değil, aksine yeni ufuklara ve anlamlandırmalara açmak, yaşama akıtmak ve onlarla radikal bir hemhal olma arayışına girmektir.

Bu yeniden okumanın temel ekseni ise sınıf mücadelesinin açtığı olanaklar üzerine düşünmektir. Marksist kategori ve kavramların bütünü, özellikle de değer teorisi, soyut ve somut emek, meta, meta fetişizmi, üretim ve yeniden üretim sınıf mücadelesinin içinden geçirilmeli, bunların dinamizmi ve işlerliği burada sınanmalıdır.

Analitik tekrarlar labirentinde dönüp durmak yerine praksisin açtığı olanaklarda keşfe çıkılmalıdır. Sınıflaştırmaya ve sömürüye karşı bütün direniş deneyimlerindeki özgürleşme arzusu, “tarihsel yenilgilerin” umutsuzluğunda kurban edilmek yerine, her seferinde yeniden doğurulmalı ve canlı tutulmalıdır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Katkıda Bulunanlar

Werner Bonefeld, Marburg Üniversitesi’nde, Free University of Berlin’de, Edinburg Üniversitesi’nde ve Frankfurt Üniversitesi’nde çalışmıştır. Puebla ve Buenos Aires üniversitelerinde yüksek lisans ve doktora programlarında eleştirel teori ve eleştirel politik ekonomi üzerine seminerler vermiştir. Uluslararası çevrelerde Open Marxsizm (Açık Marksizm) olarak kabul edilen ekolün gelişimine katkıda bulunmuştur. Aynı zamanda Conference of Socialist Economics’in çalışmalarına katılmıştır. Hugo Radice, Greig Charnock ve Stuart Shields ile birlikte Trans-Pennine Working Groups adlı çalışma grubunu örgütlemekte ve çalışmalarını yürütmektedir. Yazar ve editör olarak katkı sunduğu kitaplar arasında Open Marxism I, II ve III (1992, 1995) [Açık Marksizm I, Otonom Yayıncılık, 2017]; Revolutionary Writing: Common Sense Essays in Post-Political Politics (2002); Global Capital, National State and the Politics of Money (1996) [Küreselleşme Çağında Para ve Sınıf Mücadelesi, Otonom Yayıncılık, 2007]; Negativity and Revolution (2009) [Olumsuzluk ve Devrim, Otonom Yayıncılık, 2013]; Subversive Reason and Negation (2012) [Yıkıcı Akıl ve Olumsuzlama, Otonom Yayıncılık, 2014] yer alır.

John Holloway, Meksika’da Benemérita Universidad Autonoma de Puebla, Instituto de Ciencias Sociales y Humanidades’de profesördür. Ağırlıklı olarak eleştirel teori ve politik ekonomi, yeni örgütlenme biçimleri üzerine çalışmalar yürütmektedir. 1990’lı yıllardan beri özellikle Zapatista hareketinin toplumsal ve siyasal deneyimlerinden yola çıkarak devrimci praksis üzerine yoğunlaşmıştır. Kaleme aldığı ve katkı sunduğu kitaplar arasında Open Marxism I, II ve III (1992, 1995) [Açık Marksizm I, Otonom Yayıncılık, 2017]; Global Capital, National State and the Politics of Money (1996) [Küreselleşme Çağında Para ve Sınıf Mücadelesi, Otonom Yayıncılık, 2007]; Negativity and Revolution (2009) [Olumsuzluk ve Devrim, Otonom Yayıncılık, 2013]; Change the World Without Taking Power [İktidar Olmadan Dünyayı Değiştirmek, İletişim, 2033] ve Crack Capitalizm [Kapitalizmde Çatlaklar Yaratmak, Otonom Yayıncılık, 2011] yer alır.

Adrian Wilding, Almanya’da Jena Üniversitesi’nde ders vermiştir ve halen İngiltere’de The Open University’de ve Edinburgh Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Siyaset bilimi alanına ve özellikle yeni toplumsal hareketler ve sivil toplum konularına yoğunlaşmıştır. Parlamento dışı politikalar ve protesto hareketleri, siyasi kuramın bakış açısından ele alan bir yaklaşım benimsemiştir. Son yıllarda yüksek eğitimde yaşanan dönüşümler, küresel işgal hareketleri ve çevre hareketleri üzerine çalışmaktadır.

Richard Gunn, 1975-2011 arasında Edinburgh Üniversitesi’nde siyaset bilimi dersleri ders vermiştir. 1987-1997 yılları arasında Common Sense kolektifinin editörlük kadrosunda yer almıştır. O günden beri bağımsız araştırmacı yazar olarak etkinliklerini sürdürmektedir. Çalışmalarının asıl teorik çerçevesini eleştirel teori ve eleştirel politika oluşturmaktadır. Katkı sunduğu kitaplar arasında arasında Open Marxism I, II ve III (1992, 1995) [Açık Marksizm I, Otonom Yayıncılık, 2017] ve Democratic Intellect, Edinburgh University Press, 2013 sayılabilir.

Harry Cleaver, 2012’de emekliye ayrılana kadar Teksas Üniversitesi’nde politik ekonomi dersleri vermiştir. Marksist ekonomi politiğin yeniden gözden geçirilmesi ve özellikle de değer teorisi, kapitalist krizler ve sınıf mücadelesi üzerine ufuk açıcı çalışmalar yapmaktadır. Otonomist Marksist geleneğin işin reddi, kendini değerli kılma vb. kavramlarının geliştirilmesine önemli katkılar sunmuştur.  Otonomist Marksist geleneğin çoğu metnini derlediği ve internet üzerinden paylaşıma açtığı Texas Arşivi adlı bir siteyi yönetmektedir. Eserleri arasında Reading Capital Politically, 2000 [Kapital’i Politik Olarak Okumak, Otonom Yayıncılık, 2008] ve Rupturing the Dialectic: The Struggle Against Work, Money and Financialization, Ak Press, 2017 yer alır.

Hans-Georg Backhaus, Alman Marksist iktisatçı ve filozof, uzun yıllar Frankfurt Üniversitesi’nde dersler vermiştir. Marx’ın değer teorisi üzerine çalışan en önemli kuramcılardan biri olarak görülmektedir. Eserleri arasında Dialektik der Wertform. Untersuchungen zur Marxschen Ökonomiekritik. Freiburg i. Br. 1997; Einleitung in das Alte Testament, 2015; Gesellschaft. Beitrage zur Marxschen Theorie XI; Emanzipation als Versöhnung, 2002 yer alır. Katkı sunduğu eserler arasında ise Ayrıca Open Marxism I, II ve III (1992, 1995) [Açık Marksizm I, Otonom Yayıncılık, 2017]  sayılabilir.

Sergio Tischler, Meksika’da Benemérita Universidad Autonoma de Puebla, Instituto de Ciencias Sociales y Humanidades’de profesördür. Open Marxism I, II ve III (1992, 1995) [Açık Marksizm I, Otonom Yayıncılık, 2017]; Negativity and Revolution (2009) [Olumsuzluk ve Devrim, Otonom Yayıncılık, 2013]; What is to be Done?Leninism, Anti-Leninist Marxism and the Question of Revolutionary Today, 2017 adlı çalışmalara katkı sunmuştur.

Simon Clarke, Warwick Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü’nde politik ekonomi, toplumsal tarih, emek ilişkileri ve sosyoloji tarihi veren Clarke 2012’de emekli olmuştur. Çin, Vietnam ve eski Sovyet bloğu ülkelerinde emek ve istihdam ilişkileri üzerine incelemeleri mevcuttur. Özellikle sosyalizmin neden çöktüğüne dair araştırmaları, Marksist emek ilişkileri ve değer teorisi konularında kuramsal olarak ufuk açıcı etkiler yaratmıştır. Yaptığı sayısız çalışma arasında öne çıkanlar şöyle sıralanabilir: Open Marxism I, II ve III (1992, 1995) [Açık Marksizm I, Otonom Yayıncılık, 2017]; Marx’s Theory of Crisis, 1994 [Marx’ın Kriz Teorisi, Otonom Yayıncılık, 2009]; The State Debate, 1991 [Devlet Tartışmaları, Ütopya Yayınevi, 2004]; The Development of Capitalism in Russia, 2007.

Antonio Negri, İtalyan Marksist ve devrimci filozof. İtalya’nın savaş sonrası politik sahnesinde Potere Operaio’nun kurucularından ve Autonomia Operaia’nın etkin üyelerinden biriydi. En çok Michael Hardt ile birlikte kaleme aldıkları İmparatorluk kitabıyla (Ayrıntı Yayınları, 2001) tanınmaktadır. Politik düşüncesinin Spinoza, Marx, Nietzsche, İtalyan Otonomist Marksizmi, Foucault, Deleuze ve Guattari gibi pek çok uğrağı kat eden gelişimi, Türkçede de yayımlanmış olan pek çok eserinden takip edilebilir: İmparatorluk; (M. Hardt’la Birlikte) Dionysos’un Emeği Devlet Biçiminin Eleştirisi, İletişim Yayınları, 2003; Çokluk, İmparatorluk Çağında Savaş ve Demokrasi, Ayrıntı Yayınları, 2004; Yaban Kuraldışılık, Spinoza Metafiziği ve Siyasetin Gücü, Otonom Yayıncılık, 2005; Marx Ötesi Marx, Otonom Yayıncılık, 2006; Devrimin Zamanı, Ayrıntı Yayınları, 2005; Yıkıcı Politika, Otonom Yayıncılık, 2006; (Felix Guattari ile birlikte) Bizim Gibi Komünistler, Otonom Yayıncılık, 2006; İmparatorluktaki Hareketler, Otonom Yayıncılık, 2006; Avrupa ve İmparatorluk, Otonom Yayıncılık, 2008; Aykırı Spinoza, Otonom Yayıncılık, 2011; (M. Hardt’la birlikte) Ortak Zenginlik, Ayrıntı Yayınları, 2011; (M. Hardt’la birlikte) Duyuru, Ayrıntı yayınları, 2012; Sürgün, Monokl, 2013; Sanat ve Çokluk, Monokl, 2013; Porselen Yapımı Politikanın Yeni Bir Grameri İçin, Monokl, 2013.

 

 

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Ebat : 19,5 x 21,5

İlk Baskı Yılı : 2017

Baskı Sayısı : 1. Basım

Orijinal Dili : İngilizce

Orijinal Adı : Open Marxism

Medya Cinsi : Ciltsiz

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.