Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Akçadağ Köy Enstitüsü Yılları-Tüm Yönleriyle Cumhuriyet Meşaleleri Köy Enstitüleri

Akçadağ Köy Enstitüsü Yılları-Tüm Yönleriyle Cumhuriyet Meşaleleri Köy...

Akçadağ Köy Enstitüsü Yılları-Tüm Yönleriyle Cumhuriyet Meşaleleri Köy Enstitüleri

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Adnan Avcı
Hızlı Teslimat
21 Ekim
Standart Teslimat
22 - 24 Ekim
* 75 TL üzeri bedava!
  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9786056731013

Köy Enstitülerinin mimarları; dönemin Milli Eğitim Bakanı Haşan Ali Yüceli, İlköğrtemi Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç'u rahmetle ve minnetle anıyorum. 2009 yılı itibariyle; istihdam edilen 21 milyon 277 bin yurttaşımızdan; okuma yazma bilmeyen, bilip bir okul bitirmeyen ve ilkokul mezunu yurttaş sayı­sı 10 milyon 241 bin olup Mesleki ve Teknik Eğitim al­mamış durumdadır. 1 milyon 2 bin yurttaşımız okumayazma bilmemektedir. Eğitim sistemimizde pek değişiklik olmadığına göre oransal rakamların; 2018'de de devam ettiğini söyleyebiliriz. Bir Büyükşehir Belediyesinin Broşürü; "HALK ÜNİVERSİTESİ ....İle keşfet! 326 Branş'ta 470,781 Ki­şiye Eğitim Verildi. Şimdi sıra sizde..." Örgün Mesleki ve Teknik Eğt. yeterli olmadığı için; 21. yüzyılın 2018 inde belediyelerin açtığı meslek kursları ile teselli buluyor, çözüm arıyoruz. Bir İlçenin Billboard'ındaki Duyuru " OKU - Okuma Yazma Seferber­liği - Halk Eğitim Merkezimize ve Tüm Okullarımıza Gelerek Okuma Yazma Kurslarına Başvurabilirsiniz  ..Kaymakamlığı ve ….İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü. (1940-2018) 78 yıl sonra Okuma-Yazma Kursları açıyoruz.

Halkın eğitim ihtiyacını yüreklerinde taşıyan vatansever eğitimcile­rin kurguladığı eğitim sistemi devam etseydi; 10 yıl içinde tüm yurttaş­lar okur-yazar ve sanayimizin ihtiyacı olan mesleki ve teknik eğitimli ara elaman eksiğimiz de 78 yıl önce çözülmüş olacaktı. Bu kitap; Babamın Hatıratını, Cumhuriyet Meşaleleri Köy Enstitüle­rinin kuruluşunu, işleyişini, yok edilişini ve sonraki halimizi anlatmaktadır. Yeni neslin, gerçekleri bilmesini, değerlendirmesini; eğitim adına yapılacak güzellikleri sahiplenmesini diliyorum.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 218

Ebat : 13,5 x 19,5

İlk Baskı Yılı : 2018

Baskı Sayısı : 1. Basım

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız