Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Alay-ı Hümayun - İsveç Elçisi Ralamb'ın İstanbul Ziyareti ve Resimleri 1657 - 1658
Alay-ı Hümayun - İsveç Elçisi Ralamb'ın İstanbul Ziyareti ve Resimleri 1657...

Alay-ı Hümayun - İsveç Elçisi Ralamb'ın İstanbul Ziyareti ve Resimleri 1657 - 1658

Yazar: Karin Adahl
Çevirmen: Ali Özdamar
Yayınevi : Kitap Yayınevi - Tarih ve Coğrafya Dizisi
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789756051450

Alay-ı Hümayun - İsveç Elçisi Ralamb'ın İstanbul Ziyareti ve Resimleri 1657 - 1658 Kitap Açıklaması


"... At sırtında, altın işlemeli bir kaftan giymiş padişah, kavuğuna siyah balıkçıl tüylerinden iki sorguç takmış, biri alnının üstüne, diğeri sağ tarafına. Padişahla birlikte altın işlemeli kaftanları içinde iki kapıcıbaşı gidiyor. Padişahın bindiği ata baştanbaşa elmaslarla süslü, silme iri inciler dikilmiş görkemli bir örtü atılmış. Padişahın arkasından at sırtında giden içoğlanları üç köşeli başlıklar takmış ve kulaklarının önünden birer zülüf sarkıtmışlar, yalnızca bıyıkları var, hepsi de kırmızı kaftan giymişler. Arkalarından çeşit çeşit boru ve davullardan oluşan mehter takımı geliyor..."
Claes Ralamb, 1657´de, İsveç Kralı Karl X. Gustaf´ın elçisi olarak İstanbul´a gelmiş, Sultan IV. Mehmed´in alay-ı hümayununu büyük bir hayranlıkla izlemiş, ayrıntıları günlüğüne kaydetmişti.
İşte elinizdeki bu ciltli eserde yer alan Ralamb´ın yaptırdığı, bu alay-ı hümayunu ölümsüzleştiren yirmi yağlıboya tabloyla, Osmanlı saray mensuplarının kostümleriyle gösteren 121 suluboya resimden oluşan kıyafetname bize rengârenk bir 17. yüzyıl İstanbul manzarası sunuyor.
Kitabın editörü ve İstanbul, İsveç Araştırma Ensititüsü Müdiresi Karin Adahl bu kitabın İngilizcesini Haziran 2006´da ülkemizi ziyaret eden İsveç Kralına sunmuş, kitaptaki tablolar da o sırada Pera Müzesi´nde açılan Avcı Mehmed´in Alay-ı Hümayunu adlı sergide yer almıştı.Sayfa Sayısı: 342

Baskı Yılı: 2007


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kitap Yayınevi

İlk Baskı Yılı : 2007

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.