Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Amorium : Anadolu'da Bir Bizans Kenti

Amorium : Anadolu'da Bir Bizans Kenti

Amorium : Anadolu'da Bir Bizans Kenti

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Homer Kitabevi

Standart Teslimat
19 - 21 Ekim
* 75 TL üzeri bedava!
  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9789758293810


William Hamilton, 1836'da Amorium'un yerini teşhis ederek, tarihi kalıntıları ilk tanımlayan kişi olmuştur:
"Bir zamanların kalabalık şehri olan terk edilmiş, kasvetli yere ulaştık… Kalıntıların yer aldığı vadinin merkezi yakınında... çevresi yaklaşık yarım mil olan bir tepe üzerinde Akropol surlarının bir kısmı hâlâ görülmekte... Kentin ana bölümü Akropolün güney ve güneybatısında... Bu kalıntılar... Erken Bizans veya Hıristiyanlık dönemine ait görünüyor... ve Anadolu'nun bu bölümünde, Araplar ve Iconium'daki [Konya] Selçuklu hükümdarlarının saldırıları sonucunda harap edilen büyük ve önemli kentlerden birinin varlığına işaret ediyor."

Hamilton'un tanımladıklarının çoğu bugün yok olmuştur. Ancak Amorium Kazıları Projesi, 1988 yılından bu yana başka kalıntıları ortaya çıkararak, Amorium'un önemli bir Roma ve Bizans şehri olduğu konusunda Hamilton'un düşüncesinin doğruluğunu kanıtlamıştır. Bu rehber kitabın amacı, Amorium'da devam eden kazılar hakkında bilgi vererek, kentin tarih ve arkeolojisini anlatmaktır.


Dili: Türkçe
Yayınevi: Homer Kitabevi

Sayfa Sayısı : 0

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız