Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Ankara Mahpusu

Ankara Mahpusu

Ankara Mahpusu

Yazar: Suat Derviş
Yayınevi :

İthaki Yayınları

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786053753179


Şehir, sokaklarda sürünenler, köprü altında yatanlar, arsalarda, oyuklarda, kovuklarda tüneyenler... binlerce biçare, binlerce sefille doluydu. Bu tıklım tıklım şehrin tek insanları, yalnız insanları nereye giderler, onu kimse bilmezdi.

Vasfi, tıp fakültesinde okurken mahallesindeki Zeynep adlı kıza âşık olur. Gözü Zeynep'in aşkından başka bir şey görmeyen Vasfi, Zeynep'in büyük amcasıyla evlenmesinin ardından yıkılır. Zeynep'e toz kondurmayan Vasfi, bir gün kuzeninin Zeynep'in foyasını ortaya çıkarmak için kumpas kurduğunu öğrenince, Zeynep için hiç tereddütsüz, düşünmeden kuzenini öldürür. Uzun yıllar süren hapis hayatından sonra Vasfi, yeniden hürriyetine kavuşur ve insanlar arasında kendine bir yer bulmaya çalışır. Tutunacak hiçbir şeyi olmayan Vasfi'nin artık ne parası ne kalacak bir yeri ne de kimsesi vardır. Vasfi'ye ait tek yer sokaklardır...

Suat Derviş'in 1957 yılında Fransa'da yayımlanan ilk Türk romanı olma özelliği taşıyan ve Türkiye'de "Zeynep İçin" adıyla yayımlanan romanı Ankara Mahpusu ismiyle Türkiye'de ilk kez 1968 yılında yayımlanır. 18 dile de çevrilen bu eserinde Suat Derviş, bir aşk için hürriyetinden vazgeçen Vasfi üzerinden umudun, özgürlüğün öyküsünü kaleme alır. Ayrıca yıkılan bir imparatorluğun yerine kurulan yeni bir sistem içinde kendine yer bulamayan insanların hikâyesinin düşündürücü portresini de çizer Suat Derviş. Yazar, diğer eserlerinden farklı olarak ilk kez bu eseriyle umuda ve mutluluğa göz kırpar.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 168

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: İthaki Yayınları

Sayfa Sayısı : 168

İlk Baskı Yılı : 2013

Dil : Türkçe

Yorumlar 1

Okunmalı

ANKARA MAHPUSU
1957'de Fransa'da yayımlanan ilk Türk romanı olma özelliği taşıyan Ankara Mahpusu Türkiye'de ilk kez 1968 yılında yayımlanıp 18 dile çevrilmiş. Aşkı için hürriyetinden vazgeçen Vasfi'nin Zeynep'e aşkının, Ankara mahpusluğunun ve özgürlüğüne kavuşmasının öyküsü. Aynı zamanda yıkılan imparatorluğun ardından sistemin içinde kendine yer bulamayanlar yazıya dökülmüş. Yazar umuda ve mutluluğa göz kırpmış. Diğer romanlarından daha az eski Türkçe kelimenin kullanılması akıcılığı anlaşılırlığı artırmış. 162 sayfa roman bir günde bitiyor. Basit kolay okunan bir roman ama düşündürücü. Yakın tarihimizi, toplum yaşantısını, kişilerin sistem içinde ızdıraplarını çok güzel yazıya aktarmış yazar. Tarih kitaplarında bulamayacağınız ayrıntıları roman yoluyla öğrenmeyi sevenlerdenseniz. Bu romanı da seveceksiniz. Suat Derviş kurgusu, hikaye örgüsü, sonu ile harika bir eser ortaya çıkarmış. Genellikle aynı yazarı art arda okumam. Suat Derviş'ten kopamıyorum. Hâlâ Suat Derviş'in kalemiyle tanışmadıysanız çok şey kaybediyorsunuz benden söylemesi.

16.03.2014

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız