Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Antik Tragedyalar ve Çağdaş Yorumları
Antik Tragedyalar ve Çağdaş Yorumları

Antik Tragedyalar ve Çağdaş Yorumları

[Kudas ya da Bakkhalar]

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Jan Kott
Çevirmen: Ayşe Selen
Yayınevi : Mitos Boyut Yayınları - Tiyatro - Kültür Dizisi
Standart Teslimat
12 Mayıs - 17 Mayıs
* 125 TL üzeri bedava!
  • 125 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 2880000067917

Antik Tragedyalar ve Çağdaş Yorumları Kitap Açıklaması


"Antik Yunan tragedyaları hakkında bir şeyler yazmaya Çağdaşımız Shakespeare adlı kitabımdan sonra başladım. Shakespeare'de söz konusu olan çağdaşlık, siyasi ve teatral açılardan bizzat edindiğim bir deneyimdi.

Yunan tragedyalarında da aynı biçimde çağdaşlığın peşinden koştum; başka ne hakkında yazabilirim ki zaten. Ve bu yalnızca benim kendi deneyimimde ya da benim kuşağımın deneyimlerinde mevcut olan bir çağdaşlık değildi; bu, çok daha genel değilmez bir çağdaşlıktı. Antik Yunan tragedyasının genel çağdaşlığını başlığı altında ne anladığımı açıklamak sanırım yeterli olacaktır. Yakınlarını yitirmiş olan herkes için yegâne avuntu -tabii eğer avuntu diye bir şey varsa- ölen kişinin bedenini, kutsal olan bir törenle toprağa vermektedir. Bu ihsana layık görülmeyenler, -eğer varsa- annelerinin, babalarının, erkek kardeşlerinin, kız kardeşlerinin, oğullarının ve kızlarının mezarlarının nerede olduğunu bilmeyenler büyük acı çekerler.
Yunan tragedyasının çağdaşlığı, kaderin zulmünün, hayatın zulmünün, dünyanın zulmünün tasvirinde saklıdır. Ve bu dünyaya, bu dünyayı kurmuş olanlara ve yönetenlere, Tanrılara ve iktidar sahiplerine rıza göstermeyi reddetmekte saklıdır."
- Jan Kott, Mayıs 1991
(Arka Kapak)Sayfa Sayısı: 272

Baskı Yılı: 2006


Dili: Türkçe
Yayınevi: Mitos Boyut Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2006

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.