Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Benim Çevre Kitabım

Benim Çevre Kitabım

Benim Çevre Kitabım

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Kelime Yayınları

Aynı Gün Teslimat
18 Eylül (18:00 - 23:00)
Hızlı Teslimat
19 Eylül
Standart Teslimat
20 - 22 Eylül
* 75 TL üzeri bedava!
  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9789944343466


Çocukların Gözünden Doğa ve Çevre Çevre sorunları, dünyamızın kanayan bir yarası. Ama aynı zamanda da umudumuzu asla kaybetmememiz gereken bir konu. Çünkü özellikle çocuklarımıza aşıladığımız çevre bilinci, bizi gelecekte daha güzel günlerin beklediğinin göstergesi. Kelime Yayınları’ndan çıkan “Benim Çevre Kitabım” da bu amaçla yapılan bir çalışma. Yazar Ayşe Başcı bu kitapta, Doğa isimli küçük bir kızın doğadaki dostlarından öğrendiklerini keyifli bir dille aktarıyor ve tüm çocuklarla paylaşıyor. Kitaptaki birbirinden güzel çizimler ise Can Baytak imzasını taşıyor.
Çocuklar, dünyaya bambaşka gözlerle bakar, bazen en büyük sorunların küçücük çözümlerle ortadan kaldırılabileceğini gösterirler bizlere. Çevre de bu sorunlardan birisi. Biraz duyarlılıkla, bugün yaşadığımız pek çok çevre sorunu yok edilebilir ya da hafifletilebilir. Bu bilincin yaratılmasında en önemli aşamalardan biri de çocukları bilgilendirmek.
Ayşe Başcı’nın bu amaçla yazdığı “Benim Çevre Kitabım”, çocukları çevre ve doğa ile daha yakından tanıştırıyor. Yüksek sosyal pedagog Eda Demirbay denetiminde TEMA Vakfı ve Kelime Yayınları işbirliğiyle yayımlanan kitap, Doğa isimli küçük bir kız çocuğunun doğadaki dostlarından öğrendiklerini anlatıyor. Sade ve sıcak anlatımıyla dikkat çeken kitap, kolay akılda tutulabilir bilgileri içeriyor. Ayrıca alınacak küçük önlemlerle çevreye nasıl büyük faydalar sağlanabileceğini öğretiyor.
TEMA Vakfı ve Kelime Yayınları işbirliğiyle hazırlanan “Benim Çevre Kitabım”ın girişinde, yazar Ayşe Başcı düşüncelerini şöyle ifade ediyor: “Çocukların hayata bakış açısı, hayal gücü ve umutları beni her zaman çok etkilemiştir. Bu güç, iyiye, doğruya, güzele yönlendirilirse, gelecekten endişe etmemize gerek kalmaz. Bu kitap da bu inançla yazıldı. Çocuklarımıza çevre bilincini aşılamak, geleceğin duyarlı ve etkin bireylerine küçücük de olsa bir katkı sağlamak amacıyla kağıda döküldü tüm satırlar…”
Kitaba çizimleri ve renkleriyle hayat veren Can Baytak da görüşlerini şöyle aktarıyor: “Kitabı tasarlarken ve resimlerken beni saran yegane düşünce, çevrenin ve ekolojik dengenin en önemli mirasımız ve emanetimiz olduğuydu. Bu bilinci kuvvetli bir şekilde savunmayı ve bu kitabı okuyacak genç kardeşlerimi birer doğa savaşçısı olarak bilinçlendirebilmeyi hedefledim. Kullandığım her fırça darbesinde ve renkte, kitabın tasarımında bunu hissettirmek istedim.”
“Benim Çevre Kitabım”, sürükleyici öyküsü ve birbirinden güzel çizimleriyle çocukların dünyasına girerek, hayalden gerçeğe uzanan bir köprü kuruyor.
“Benim Çevre Kitabım”ın önsözünde TEMA Vakfı Kurucu Onur Başkanı Hayrettin Karaca’nın da çocuklar için kaleme aldığı yazıda şu cümlelere yer almakta;

Sevgili Çocuklar,
1992 yılında TEMA Vakfı kurulduğu zaman, önümüzde uzun bir yol olduğunu biliyorduk. Anlatmamız gereken pek çok konu, bilinçlendirmemiz gereken insanlar, öncülük etmemiz gereken yeni girişimler vardı. Yeşertmemiz gereken ormanlar, temizlememiz gereken sular, korumamız gereken hayvanlar ve bitkiler…
Ve hepsinden önemlisi de, inandığımız, güvendiğimiz sizler vardınız çocuklar. TEMA Vakfı kurulduğunda küçük birer çocuk olanlar, bugünün genç bireyleri… Tıpkı sizlerin de bundan birkaç sene sonra olacağınız gibi… Sizlerin bilinçlenmesi, duyarlılığı, desteği bizim için, ülkemiz için çok önemli!
Bilinçlenmek için bilmek, öğrenmek gerekir sevgili çocuklar. Doğayı ne kadar iyi tanırsanız, onun önemini ne kadar iyi anlarsanız, değerini de o kadar iyi bilirsiniz. İşte bu yüzden, bu kitap sizler için yazıldı. Yerden alacağınız tek bir çöpün, dikeceğiniz küçücük bir fidanın, paylaşacağınız ufacık bir bilginin bile ne kadar önemli olduğunu anlatmak için yazıldı. Umudumuzun olduğunu, bu umudu sizler sayesinde koruduğumuzu göstermek için yazıldı.
Sizlerden ricam, “Benim Çevre Kitabım”ı dikkatle okumanız, öğrendiklerinizi ailelerinize ve arkadaşlarınıza anlatmanızdır. Türkiye’nin pek çok yerine yaptığım gezilerde gördüm ki değişim aslında çocuklarla başlıyor. Çocuklar gördüklerini, öğrendiklerini, inandıklarını anlattıkları zaman büyükler de harekete geçiyor. Bu yüzden, bildiklerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.
Sizler, ülkemizin geleceğisiniz… Tıpkı doğa gibi. Bizim bugünkü çabamız, sizlere daha güzel bir gelecek bırakmak içindir. Bu çabayı karşılıksız bırakmayacağınızdan eminiz.
Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum çocuklarım…
Hayrettin Karaca
TEMA Vakfı Kurucu Onur BaşkanıSayfa Sayısı: 2008

Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kelime Yayınları

Sayfa Sayısı : 2008

İlk Baskı Yılı : 2008

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız