Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Beş Bin Yıllık Kültürümüzün Sesi Mü
Beş Bin Yıllık Kültürümüzün Sesi Mü

Beş Bin Yıllık Kültürümüzün Sesi Mü

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Standart Teslimat
19 Haziran - 24 Haziran
* 125 TL üzeri bedava!
  • 125 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786056782602

Beş Bin Yıllık Kültürümüzün Sesi Mü Kitap Açıklaması

Bir yeri vatan yapan, milletin ruhudur. Bu ruh sanat ile yönlendirilir ve güçlendirilir. Çünkü o ruh halkın yüreğinin sesi olur. Halkın ruhundaki kahramanlık duygularını canlandırılır, duygudaşlık, vatandaşlık ve tarihdaşlık duygularını güçlendirir.


 


Sanatçı humanist, ahlaklı olmak; toplumun fikirsel hayatına yön vermek mecburiyetindedir. Bunu yaparken toplumun değerlerine önem verir. Çünkü müzik, resim ve tiyatro vb. Önemli enstrümanları kullanır. Kitap yazar, opera, bale ve tiyatro eserleri sahneye koyar, konser verirler. Kuşkusuz bunları yaparken milli, yerel ve sosyal değerlerimizin gelişmesini gözetmelidir. Bilindiği gibi, her ideoloji sanat ile desteklenmeden yeterince gelişemez.


 


Bir milletin dili, estetik anlayışı ve milli zevkleri, adeta onun ruhu gibidir. Varlığını sürdürmek isteyen milletler, bu değerlerine sahip çıkmak zorundadırlar. Tarihte adı geçen bütün toplulukların sanatları olmuştur. Sanata değer vermeyen milletlerin bugün geldiği (veya gelemediği) durumu ibretle izliyoruz.


 


Sanat, sadece duygudan ibaret değildir. Aynı zamanda düşünce dünyasının ve aklın ürünü olmalıdır. Ayrıca sanat ortamı, hoşgörü, güzellik ve sevgi ortamıdır. Sanatın en önemli işlevi, gerçeği bütün yönleriyle ve samimiyetle anlatmasıdır.


 


Bu kitabın amaçlarından birinin Türkiye’nin müzik evrimine dayanak oluşturan temel olguları, tarihsel bir süreç çerçevesinde irdeleyerek, çağdaş Türk müziğinin kat ettiği bugünki gelişimin, genel Türk aydınlanması içindeki yerini belirlemeye çalışmak olacaktır.


 


Atatürk’ün modern Türkiye’yi kurarken belirlediği siyasal programının kültür boyutunu oluşturan müzik alanındaki başlıca hedefleri; öncelikle klasik Batı müziğinin ülkede yerleşmesi, bu müzik türünde Türk sanatçılarının özgün eserler ortaya koyması ve bu müziğin ulusal müzik haline getirilmesi idi. Ancak onun düşüncesi, evrensel normların ulusal ve yerel ezgilerimizle bütünleşmesi idi.


 (Tanıtım Bülteninden)

Ebat : 14x21

Medya Cinsi : Ciltsiz

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.