Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


CHP (Örgüt ve İdeoloji)

CHP (Örgüt ve İdeoloji)

CHP (Örgüt ve İdeoloji)

Yayınevi :

Gündoğan Yayınları - Sosyoloji-Siyaset Dizisi

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789755200453


Son yıllarda Cumhuriyet halk Partisinin örgüt ve ideolojik yapısı üzerine gittikçe yoğunlaşan bir tartışma sürmektedir. İttihat Terakki geleneğinin, tek parti yönetiminin kalıntılarının bu parti çerçevesinde alabildiğine eleştirildiğini görüyoruz. Bunun tersine, özellikle siyasi amaçlara bağlı nedenlerle, bu partinin 1970'li yıllarda büyük bir dönüşüm ve değişim geçirdiği vurgulanmamakta, o dönem çok az tartışılmaktadır. Benim bildiğim kadarıyla 1970'ler CHP'si üzerine yapılan çalışmalar çok azdır. Hatta, bu dönem ile ilgili örgüt temelinde yapılmış ampirik çalışma hiç yoktur.

Bu araştırmayı yayınlamaya, bir kitap haline getirmeye, 1970'ler CHP'sini hatırlatmayı düşünerek karar verdim. Kitabın esasını oluşturan çalışma 1978-80 yılları arasında, biri Orta Anadolu'da biri Batı Anadolu'da iki ilçe örgütünde yapılmıştır. 1984 yılında İngiltere'de Kent Üniversitesi'de doktora tezi olarak sunulmuştur. 1980'li yıllarda bu tezi tercüme ettirmeyi düşünmedim. O dönemde CHP yasaklıydı, böyle bir tezim bilim dışı amaçlarla kullanılabileceğinden endişelendim. Son yıllarda ise CHP ve SHP örgütü tartışmalarının artmasıyla ve özellikle 1994'de SHP'nin hezimetiyle biten seçim sonuçlarının CHP mirasını yeniden gündeme getirmesiyle bu araştırmayı tercüme ettirip bastırmaya karar verdim.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 315

Baskı Yılı: 1992


Dili: Türkçe
Yayınevi: Gündoğan Yayınları

İlk Baskı Yılı : 1992

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız