Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Cennetin Ejderleri
Cennetin Ejderleri

Cennetin Ejderleri

İnsan Zekasının Evrimi Üzerine Düşünceler

8/10 - 6 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Carl Sagan
Çevirmen: Mihriban Doğan
Yayınevi : Say Yayınları
Standart Teslimat
21 Ocak - 26 Ocak
* 125 TL üzeri bedava!
  • 125 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786050201796

Cennetin Ejderleri Kitap Açıklaması


Doğum, memeli hayvan türleri içerisinde sadece insan tarafından acı verici bir deneyim olarak yaşanır. Bunun sebebi açıktır: Keskin zekâya ev sahipliği yapacak büyük bir beyin.

Zekânın evrimiyle doğum sancısı arasındaki bağlantı umulmadık bir şekilde Eski Ahit'te kurulmuş gibidir. Havva, yılanın ya da ejderin kışkırtmasıyla iyiliğin ve kötülüğün bilgisini taşıyan ağacın mey-vesinden yer. Tanrı bunun üzerine Havva'yı cezalandırır; ona "Acı çekerek doğum yapacaksın" der. Tanrı'nın herhangi bir bilgiyi değil de özellikle iyilik ile kötülük arasındaki farkın bilgisini yasaklamış olması ilginçtir.

Ejdere bundan sonraki hayatını yerde sürünerek geçirme cezası veren Tanrı her iki türü, sürüngenleri ve memelileri ayrı ayrı cezalandırmakla kalmayıp birbirlerine de düşman eder: "Onun soyu senin başını ezecek, sen onun topuğuna saldıracaksın."

Carl Sagan'ın bilim ile mitoloji arasında çarpıcı paralellikler kurduğu bu klasikleşmiş yapıtını ilgiyle okuyacaksınız.

"Carl Sagan da tıpkı Midas gibi. Hangi konuya el atsa altına dönüştürüyor, Cennetin Ejderleri de öyle. İnsan zekâsı hakkında bu kadar büyüleyici ve cazip bir kitap daha okumadım."
Isaac AsimovSayfa Sayısı: 272

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Say Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2012

Dil : Türkçe

Yorumlar 2
okunmalı

bilime ve nerden geldiğimize ilgi duyan herkesin okuması gereken bir yapıt.peşine de cosmos belgeselini izlediğinizde insanoğlu ve türler hakkında çoğu soru cevap bulacak aklınızdaki.

21.03.2015

İnsan, insan beyni, insan hayatı

Carl Sagan gerçekten müthiş bir adam. Kitabın ismi ve tanıtım yazısı sizi yanıltmasın. Baştan sona mitolojik hikayeler ve o hikayelere göndermelerden oluşmuyor. Yer yer bu tip bilgiler mevcut ancak kitabın içeriği daha çok insan, insan beyni ve hayatı üzerine fikir yürütmelerden oluşuyor.
Türkçe çeviri ise oldukça başarılı. Yazarın diğer yayınevlerinden çıkan kitaplarında aynı akıcılığı bulamadığımı söyleyebilirim.

23.06.2014

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.