Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Çerkes Aşkı

Çerkes Aşkı

Çerkes Aşkı

Adıge Şuleğu

Yayınevi :

Destek Yayınları

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786055151485


Halit Kakınç, okuru yoğun, akıcı ve sağlam bir tarih ve sosyoloji bilgisiyle buluşturuyor. Daha da çarpıcı olanı, yapının içinde Metafiziğe, Parapsikoloji'ye ve UFO'lara -hatta Arkeo-Astronomiye de yer veriyor olması... Tüm bu konuların tek bir kitaba sığdırıldığını pek görmedim. Batıda birkaç örneği olsa da, bizde neredeyse hiç yazılmadı.
Bu dünyadaki yaşamında da Kakınç, gerçekten Çerkes bir kıza âşık ve evli. Kitaptaki öyküde Blena ile Zeynep'in buluştuğu yerler o kadar belirgin ki… Böylece Blena/Ceylan ile Elbruz'un öyküsü daha bir anlam kazanıyor.
Kadim dostum Halit'in yaratıcılığının daha birçok esere imza atacağından hiç kuşkum yok. Ayrıca eminim ki; tarihin, siyasetin, sosyolojinin, etimolojinin, metafiziğin, New Age'in ve aşkın harmanlandığı yeni bir yazım türünün yerini sağlamlaştıracak...

"Roman iki Çerkes gencinin aşkını ele alıyor. Başka kahramanlar, figürler de var. Olaylar, roman başkahramanı Elbruz'la bağlantılı olarak günümüz ABD, Meksika, NaziAlmanyası/Avusturya, 1860'lı yılların Çerkesya'sı ve 21. yüzyılın İstanbul'unda geçiyor.
Özgür yaşama dileği dışında bir suçları yoktu...
Yıl 1864. Çerkesya ateş içinde, her tarafta dumanlar tutuyor. Çerkes direnişi sona ermiş... Rus askerleri Çerkes köylerini bir bir yakıyor, önlerine çıkanı ya öldürüyor ya da sürüp Türkiye'ye giden gemilere dolduruyorlar. Halit Kakınç, sıradan, bilinen olaylara eğilmiyor. İnsanın yüreğini dağlayan ve kimselerin üzerinde durmadığı konuları ele alıyor. Sadece ele almakla da yetinmiyor, olayların kökenine iniyor. Nedenleri araştırıyor, soruşturuyor ve sorunu böylece açıklığa kavuşturuyor. Tabii bütün bunları roman diliyle ortaya koyuyor, ama tarihsel gerçeklere de bağlı kalıyor."
Ata Nirun

"Çerkes Soykırımı ile Metafizik içiçe… Gerçek dünya yaşamını aşan, zaman ve ölüm barajlarını yok sayan bir aşk hikâyesi..."
Cevdet Yıldız


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 352

Baskı Yılı: 2013


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 283

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Destek Yayınları

Sayfa Sayısı : 352

İlk Baskı Yılı : 2013

Dil : Türkçe

Yorumlar 2

Beğenmedim

Çerkes soykırımının anlatılması, bu konuda bir şeyler öğrenmiş olmaktan mutluluk duydum fakat kitapta Çerkes Ethem'in başına buyrukluğunun es geçilip sadece haksızlığa uğramış bir kahraman olarak anlatılmasını yavan buldum. Kitapta ordan oraya atlayıp durmuş yazar. Bir bakıyorsun metafizik bir bakıyorsun parapsikoloji. Özellikle ufolarla ilgili kısımda iyice saçma olmuş.

19.08.2014

Güzel

Hep tarihimizi okurken sıkılırdım savaş anına gelince okumayı bırakırdım romanlaştırarak yazılmış ve sonunda sıkılmadan okudum çok şey öğrendim.

14.08.2013

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız