Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Çılgın Türkler Kıbrıs

Çılgın Türkler Kıbrıs

Çılgın Türkler Kıbrıs

9/10 - 12 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Bilgi Yayınevi - Roman Dizisi

Standart Teslimat
28 - 04 Aralık
* 100 TL üzeri bedava!
 • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
 • Barkod: 9789752204225


Türk kalmak için verilen 100 yıllık şaşırtıcı, dehşet verici mücadele.

T. Özakman'ın Diriliş, Şu Çılgın Türkler ve Cumhuriyet-Türk Mucizesi eserlerinden oluşan Türkiye Üçlemesi, toplam 623 baskı yapmıştır.

Yazar bu kez yine yakın tarihimizin büyük konularından biri olan Kıbrıs sorununu yazdı. Kıbrıs'ın fethinden günümüze kadarki çarpıcı olayları, direniş destanlarını, Kıbrıs'ın yüz yıllık Milli Mücadelesini ve Barış Harekâtını bir bütün olarak yine belge-roman tarzında işledi. Çılgın Türkler-Kıbrıs'ın da üçlemenin gördüğü benzersiz ilgiyi göreceğine inanıyoruz.
Okumaya başlayınca hak vereceksiniz.

Çılgın Türkler-Kıbrıs'tan birkaç parça:

 • Donanma Kıbrıs'ın batısından geçerek Ada'nın güneyindeki Larnaka (Tuzla) körfezinde demir attı. 170 kadırga, 30 kalyon ve çeşitli 160 gemi, toplam 360 gemi denizi kapladı, direklerden ufuk görünmez oldu. (1570)

 • Konaktan Baf kapısındaki kışlaya gidildi. Türk bayrağı törenle indirilerek yerine İngiliz bayrağı çekildi. Bu törende protokol gereği birkaç Türk yönetici bulundu. Hepsinin gözleri doldu. Bu bayrak bu göndere elli bin şehit, binlerce gazi pahasına çekilmişti. Bu acı işlem her şehirde ve ilçede yapılacak, ay yıldız Kıbrıs'tan silinecekti. İndirilen bayrakları alan Türkler özenle katlayıp sakladılar. Bir gün hepsi gerekli olacaktı. Çünkü Türkün bir gün geri geleceğine inanıyorlardı.(1878)

 • Rumlar kapıyı tekmeleyip banyoya daldılar. Küvetin içindeki anneyi ve üç çocuğu görmüşlerdi. Türk subayının eşi ve çocukları bunlardı işte! Görerek, nara ata ata otuz üç el ateş ettiler. Dördü de öldü. Çocukların kanları, beyin parçaları, saçları tavana sıçrayıp yapıştı. (24 Aralık 1963)

 • Paraşütçüler Kıbrıs toprağına rahmet gibi yağıyorlardı. Kıbrıslı Türklerin kimi sevinçten ağlıyor, kimi şükür secdesine kapanıyor, kimi avaz avaz bağırıyordu. Denktaş'ın gözyaşları ip gibi yüzüne akıyordu. Acı, zulüm, ölüm, horlanma, eziyet, baskı ile dolu karanlık, kanlı yıllar sona ermişti. Bir Kıbrıs Türkü, bütün Rumlara işittirmek ümidiyle sesi çıktığı kadar bağırıyordu:

  "Türkler gelirse işte böyle gelir!" (20 Temmuz 1974)

  Kıbrıs Türkü'nün, varlığını, kimliğini, onurunu, yaşama hakkını savunmak uğruna verdiği mücadele insanlık tarihinin yüz akıdır. Bu yüzden bu kitabın hedef kitlesi "insan"dır.  Sayfa Sayısı: 464

  Baskı Yılı: 2012


  Dili: Türkçe
  Yayınevi: Bilgi Yayınevi

  İlk Baskı Yılı : 2012

  Dil : Türkçe

 • Yorumlar 8

  TÜM YORUMLARI GÖSTER
  KIBRIS SAVAŞININ GERÇEKLERİ

  Kıbrıs Barış Harekatı'nın belgeli roman yazımı, Osmanlılar'dan günümüze kadar Kıbrıs'ta yaşananlar, en güzel heyecanlı yeri de, 1974 yılları ve savaşın anlatımı. Ada halkına yapılan katliamlar, İnönü'nün beş defa adaya müdahalesi, Türkiye'nin 11 yıl savaşa hazırlanması. Amerika, İngiliz ve Sovyetler'e karşı siyasi askeri olaylar. Hepsi bu kitapta. Tavsiye ederim. Güzel bir eser.

  29.12.2016

  Tarihe giriş için mükemmel

  Artık tarih bilgisinin zorla unutturulduğu bu dönemde kendi tarihinden bihaber olan bizlerin, içimizi sıkmadan detaylı tarihi bir belge olmasa da en azından olay akışını kaynak gösterilmiş doğru bir şekilde öğrenebilmemiz için mükemmel bir kitap.

  22.12.2016

  Kesinlikle 2 kere okuyun

  İlk okuyuşunuzda aklınızda pek bir şey kalmayacak, ikinci kez okuduğunuzda Kıbrıs konusunu tamamen çözmüş olacaksınız. Turgut Özakman'a yakışan harika bir kitap.

  12.10.2014

  x

  6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.