Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Despotizmin Sonbaharı
Despotizmin Sonbaharı

Despotizmin Sonbaharı

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Rıdvan Kaya
Yayınevi : Ekin Yayınları
Standart Teslimat
08 - 12 Aralık
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789758507887

Despotizmin Sonbaharı Kitap Açıklaması

Ortadoğu'da yaşana gelişmeler "halkların öfkesi" "Arap baharı" "Arap devrimi/uyanışı" vb. ifadelerle tanımlanmakta. Karşı karşıya olduğumuz bu altüst oluşu ortak bir kavramla ifade etmek gerekirse "intifada" kavramının daha uygun düşeceği söylenebilir. Şimdilik "küresel" nitelik taşıdığı söylenemez elbette ama harekete geçirdiği kitleler oluşturduğu gündemler zihinlerde meydana getirdiği sarsıntı itibariyle bölgeselliği aşan bir olguyla yüz yüze olduğumuz çok açık.

 

İslam dünyasının kalbinde Ortadoğu'da yaşanan bu devasa hareketlilik ödenen ağır bedellere karşın müthiş bir iyimserlik ve özgüven duygusu yaymakta. Tüm dünya on yıllar boyunca baskılarla sistematik zulümlerle katliamlarla susturulmuş sindirilmiş Müslüman halkların ayağa kalkışına şahitlik ediyor. Zaman zaman İslami hareket mensuplarının dahi yeise ümitsizliğe kapılmasına neden olan suskunluk örtüsü yırtılıyor korku duvarları aşılıyor.

 

İntifada olgusu Ortadoğu'da değişimin adresini ve yönünü ortaya koymuş halde. Bu süreç küresel Batı hegomonyasına eklemlenmeyi getirecek diye endişe edenler halk isyanlarını "dekoratif bir muhalefet" şeklinde tahfif edenler dürüst olmak ve İslamcı hareketlerin her yerde sürece ağırlığını koymaları karşısında tezlerini gözden geçirmek zorundalar. Müslüman halkların ağır bedeller ödeyerek gerçekleştirdiği intifada'ya hep evhamlı bir ruh haliyle ve komplocu bir kafayla yaklaşanlar Tunus'ta yanıldılar Mısır'da yanıldılar Libya'da yanıldılar inşaallah yakın bir zamanda Suriye'de de bir yanılgı içine düştüklerini görecekler!

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

İlk Baskı Yılı : 2013

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.