Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Diyarbakır Kültürü

Diyarbakır Kültürü

Diyarbakır Kültürü

Yayınevi :

Kripto

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786054125487


Kökü çok eski tarihlere dayanan Diyarbakır ilimde, edebiyatta ve sanatta olduğu gibi musiki kültüründe de mümtaz simalar yetiştirmiştir.

Diyarbakır musiki kültürü Artuklular döneminde yaygınlaşarak, Diyarbakır'ın Akkoyunlular'ın başkenti olması ve İçkale kısmındaki Akkoyunlu saraylarında yapılan musiki eğlenceleri ile gelişerek bugünlere gelmiştir.

Akkoyunlu hükümdarı olan Diyarbakır Ergani doğumlu Uzun Hasan (Hasan'e Tavil) döneminde (1453-1478) ve daha sonra da oğullarından Sultan Yakup (1478-1490) zamanında bilim ve sanat adamlarıa kıymet verilmiş, sanatçılar Akkoyunlu saraylarında misafir edilerek korunup kollanmışlardır.

Musikiyi çok seven Uzun Hasan çıktığı seferlere bile beraberinde "Ehl-i tarab" denilen ve 98 kişiden oluşan saz heyetini beraberinde götürürdü.

Diyarbakır'daki musiki faaliyetleri Osmanlılar döneminde de devam etmiştir. Bilhassa IV. Murad döneminde Diyarbakır'da yetişen musikişinaslar tarafından IV. Murad'ın Diyarbakır'a her gelişinde kendisine sunulan musiki ziyafetinden çok etkilendiği ve duygulandığı bilinmektedir.

Elinizdeki kitap, geçmişten günümüze Diyarbakır şehrinin musiki kültürünün yanısıra, Diyarbakır'ın geleneksel giyim-kuşam, halk oyunları ve Diyarbakır'a ait yemek kültürü hakkında da çok önemli bilgiler sunmaktadır.Sayfa Sayısı: 448

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kripto

Sayfa Sayısı : 448

İlk Baskı Yılı : 2011

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız