Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Einstein'ın Tanrısı

Einstein'ın Tanrısı

Einstein'ın Tanrısı

Bilim ve İnsan Ruhu Hakkında Konuşmalar

Çevirmen: Gizem Aldoğan
Yayınevi :

h2o Kitap

Tükendi
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786056247361


Bilim ve İnsan Ruhu Hakkında Konuşmalar

Avuçlarımızı göğe her kaldırışımızda bize hizmet edeceğini düşündüğümüz bir Tanrı mı? Bu durumda dileklerimizin gerçekleşmesini; deprem ya da tsunami gibi felaketleri yaratan, her bir kanser hücresine hükmeden bir Tanrı'dan bekliyor olmayacak mıyız?

Einstein böyle kişileştirilmiş bir Tanrı fikrini reddediyordu.

Yoksa evrim kuramının gerçekleşmesini sağlamak üzere evreni kurgulamış bir Tanrı mı? Akıllı tasarımı dolayısıyla parmağımıza batan iğneden ya da kilo almamızdan sorumlu olmayan bir Tanrı, mutluluğumuzu da borçlu olmayacağımız bir Tanrı değil midir?

Einstein böyle bir Tanrı fikrini benimser miydi?

Amerikalı yazar Krista Tippett, cerrah MEHMET ÖZ'den astrofizikçi JANNA LEVIN'ne, Darwin'in biyografi yazarı JAMES MOORE'dan psikolog ve şair ANITA BARROWS'a, ilahiyatçı JOHN POLKINGHORNE'dan ruhun biyolojisinin peşindeki cerrah SHERWIN NULAND'a kadar pek çok günümüz aydınıyla bilim, insan ruhu, din ve inanç üzerine sohbetler gerçekleştiriyor.

"Tanrı, evrenle zar atmaz," diyen Einstein'ın tanrısından hareketle bazı dini metin ve dindar bakış açılarının, zayıf yanları ve kusurlarıyla değerlendirildiği sohbetlerde, bilimin kesinlik saplantısının (kuantum fiziğiyle beraber) "bilimsel" olamayacağına da dikkat çekiliyor.

İyi-kötü, bilim-din karşıtlığına savrulmadan çarpıcı gözlemler, şaşırtıcı deneyimler, kültürel birikimler eşliğinde samimi ve düşündürücü görüşler.

Hem inanca hem de bilimsel görüşe ihtiyacımız var, kolaycılığına düşmeyen cesur hesaplaşmalar...


"Tippett'in zekâsı, tanrı savaşları yüzünden yara almış ve tecrit edilmiş düşünen insanlar için adeta bir merhem."
Elizabeth Gilbert, Ye, İç, Dua Et'in yazarı

"Eğer siyah-beyaz kültür çatışmalarının ötesine geçen bir şeyler arıyorsanız bu sohbetleri son derece ufuk açıcı bulacaksınız."
Steven Baldman, Beliefnet kurucusu

"Krista Tippett derin ve önemli soruları ılımlı ancak çekincesizce ele alan düşünürleri bulup çıkartmak konusunda büyük bir marifete sahip. Sonuç olarak da ortaya her şeyin anlamını sorgulayan ilham verici bir kitap çıkmış."
Robert Wright, Tanrı'nın Evrimi'in yazarıSayfa Sayısı: 272

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: h2o Kitap

Sayfa Sayısı : 272

İlk Baskı Yılı : 2012

Dil : Türkçe

Yorumlar 1

Sorgulatan bir kitap

Kitap geleneksel tanrı anlayışının ötesine geçen bir  kavrayışla okuyucuya kafasındaki tanrı modelini sorgulatıyor. Din-bilim çatışmasının ötesinde, bireysel olarak tanrının sizin için ne anlam ifade ettiğiyle ilgili sorularınıza cevap arıyorsanız bence kitabı okuyun. Sohbetler çok akıcı, konuşmaların gerçekleştirildiği kişiler alanlarında uzman ve bu sorularla boğuşmuş kişiler...

18.03.2012

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız