Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Elmalı'nın Canları

Elmalı'nın Canları

Elmalı'nın Canları

XVI - XVIII. Asırlarda Elmalı Havzasında Yaşayan Halveti Erenleri Hakkında Bir Araştırma

Yayınevi :

H Yayınları

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786054042029


Elmalı`nın Canları adlı bu araştırmada, XVI-XVIII. yüz yıllar arasında Elmalı`da yaşayan Halvetiyye okuluna mensup sûfi şairler incelenmektedir.

Elmalı`nın Canları`nda, "kültür çekirdeği" olarak nitelendirdiğimiz aşk, ahlak, gönül ve irfân ehli mütefekkir bir sûfî şairin, XVI. asırdan beri süre gelen etkisi ele alınmıştır. Elmalı gibi Anadolu`nun kültür merkezlerine uzak bir beldesini, büyük bir kültür havzasına dönüştüren Vâhib Ümmî Hazretleri, yetiştirdiği mutasavvıf şairlerle, Türk kültür hayatına önemli katkılarda bulunmuştur.

Bu araştırma, tarihte "Abdülvahhâblılar" diye anılan silsilenin edebî ürünlerini de bir araya getirdiği için bir yönüyle antoloji kabul edilebilir.

Elmalı`nın Canları, hiç şüphesiz, edebiyat ve tasavvuf tarihçilerine, kültür tarihi araştırmacılarına malzemeler verecek nitelikte önemli bir çalışmadır.Sayfa Sayısı: 416

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: H Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2009

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız