Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Görme Biçimi Olarak Fotoğraf-Algılama ve Görüntüleme

Görme Biçimi Olarak Fotoğraf-Algılama ve Görüntüleme

Görme Biçimi Olarak Fotoğraf-Algılama ve Görüntüleme

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Tuğçe Ayteş
Yayınevi :

The Kitap

Standart Teslimat
03 - 06 Haziran
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786056859700

Bir fotoğrafa baktığınızda ne görüyor, düşünüyor ve hissediyorsunuz? Seyircilerinizin  fotoğraflarınıza nasıl tepki vermesini istiyorsunuz? Richard D. Zakia, klasikleşmiş  Görme Biçimi Olarak Fotoğraf kitabı aracılığıyla fotoğrafçıların yaratıcı vizyonlarını  zenginleştirmelerine otuz yıl boyunca yardım etti. Şimdi John Suler da Zakia’ya katıldı  ve ikisi beraber, algı, hafıza, renk, zaman, uzam, biçim, illüzyon, retorik ve fotoğraf  eleştirisi ilkeleri hakkında yazıyorlar. Diğer kitapların aksine, Görme Biçimi Olarak  Fotoğraf fotoğrafın sanat, tasarım ve reklamla, psikoloji ve felsefeyle ilişkisinin yanı  sıra, fotoğrafın görüntü üretme disiplinleri arasındaki özel yerini de anlatıyor. Amatör  ya da profesyonel fotoğrafçı olmanız fark etmez, bu yaklaşım sayesinde, özellikle  içinde bulunduğumuz dijital çağda, fotoğrafçılığı yalnızca bir teknik ve kompozisyon  becerisi olarak değil, gerçekten görmenin yöntemi olarak da takdir edeceksiniz. Bu  kitapta:  

 Sosyal medyada fotoğraf paylaşımı ve fotoğraf eleştirisine yönelik çevrimiçi gruplar  hakkında yeni bölümler,   

Henri Cartier-Bresson, Man Ray ve Ansel Adams gibi, Dünya’nın en iyi  fotoğrafçılarından ilham verici görseller,   

Önemli noktaları ile “Karar anı” fotoğrafçılığı ve bu tür fotoğrafçılığın neden bazıları  tarafından fotoğrafçılığın özü olarak görüldüğü hakkında kapsamlı bir tartışma, 

 Fotoğrafta beden dili, kamera açıları, görüntü oranları, otoportreler ve özçekimler  hakkında ve anılar ile kişiliğin fotoğrafçılığı nasıl etkilediği hakkında yeni bölümler  bulacaksınız.

Bu kitabı okuduktan sonra bir fotoğrafın düşündüğünüzden çok daha fazla anlama  geldiğini fark edeceksiniz.    Sanatın her alanında karşımıza çıkan gizemi çözümlemek ve bir fotoğrafta saklı  onlarca anlamı keşfetmek ister misiniz? ABD’de çok satan ders kitabı “Görme Biçimi  Olarak Fotoğrafçılık” tam da bu keşfe yol göstermeyi hedefliyor. Reklam, psikoloji ve  felsefe alanlarıyla adeta bir sarmal oluşturan fotoğraf sanatını masaya yatıran eser,  The Kitap Yayınları etiketiyle artık Türkiye’de.    Richard Zakia imzasıyla uzun bir yolculuğu geride bırakan “Görme Biçimi Olarak  Fotoğrafçılık” kitabı, Beşinci Edisyon’da John Suler’in de katılımıyla çok daha  zenginleşiyor. Richard Zakia ve John Suller, bu kitapta algı, hafıza, renk, zaman, uzam,  biçim, illüzyon, retorik ve fotoğraf eleştirisinin ilkelerini okuyucuyla paylaşıyor.  Özellikle algı ve psikoloji kavramlarını fotoğrafçılık üzerinden ele alan Zakia ve Suler,  okuyucuya yeni bakış açıları kazandırıyor. 

“Görme Biçimi Olarak Fotoğrafçılık”, fotografçılar ve sanatçılar başta olmak üzere  görsel unsurların algımızı nasıl etkilediği konusuyla ilgilenen herkes için bir başucu  kitabı olmaya aday. 

Fotoğraf sanatını odağına alarak farklı kavramları bu alana uygulayan kitap,  fotoğrafçıların ve sanatçıların ufkunu genişleterek ilham veriyor. Aynı sahneye pek  çok farklı açıdan bakabilme özelliği kazandırıyor.     Teknik ve kavramsal bilgileri Henri Cartier-Bresson, Man Ray ve Ansel Adams gibi  dünyanın en iyi fotoğrafçılarının ilham verici görselleriyle somutlaştırıyor. Fotoğrafta  beden dili, kamera açıları, görüntü oranları, otoportreler ve çekimler hakkında teknik  bilgilerin eklenmesiyle, kitabın Beşinci Edisyon’u daha da güçlü bir metin ortaya  koyuyor. Dijital çağın vazgeçilmez ögesi olan fotoğrafı, sosyal medyada fotoğraf  paylaşımı üzerinden de ele almayı ihmal etmiyor.     Güçlü iddialarla otuz yıllık yolculuğuna çok daha iddialı şekilde devam eden “Görme  Biçimi Olarak Fotoğrafçılık”, Türk fotoğraf tutkunlarının hayatını değiştirmek için  okuyucularını bekliyor. 

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Ebat : 19 x 25

İlk Baskı Yılı : 2018

Baskı Sayısı : 1. Basım

Orijinal Dili : İngilizce

Orijinal Adı : ? Perception and Imaging

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız