Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Halide Edib - Biyografisine Sığmayan Kadın

Halide Edib - Biyografisine Sığmayan Kadın

Halide Edib - Biyografisine Sığmayan Kadın

Biyografisine Sığmayan Kadın

8/10 - 6 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Everest Yayınları - Biyografi Dizisi

Hızlı Teslimat
08 Temmuz
Standart Teslimat
09 - 13 Temmuz
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789752897250


Latife Hanım" kitabıyla yakın tarihimize farklı bir gözle bakmamızı sağlayan İpek Çalışlar'dan çarpıcı bir Halide Edip gerçeği!..
İşgale karşı isyanın hatibi...
1915 Ermeni tehcirinde sesini yükseltmiş; idam cezasına yüz yıl önce karşı durmuş birkaç aykırı isimden biri...
Mahatma Gandhi'nin, Bertrand Russell'ın ve Yahya Kemal'in yakın dostu...
Ali Ayet ile Hasan Zeki'nin annesi...
Yüzlerce makalenin, onlarca kitabın yazarı...
Aşkın ve hürriyetin her gün yeniden kazanılması gerektiğine inanan, dünya çapında entelektüel bir kadın, Halide Edib...

"Onunla Bayan Isabel Fry'ın evinde tanıştım ve anlattıklarını saatlerce tek başıma dinledim. 'Haremin Işığı' ile birlikte bir odaya kapatılmış Byron gibi hissetmeme neden olan o büyüleyici güzelliği olmasaydı, belki de siyasi fikirleri daha çok aklımda kalırdı. Hatıra defterime, 'Bir ceylanı andıran yumuşacık süzgün bakışları, hafifçe yukarıya kıvrılmış minik üst dudağı, ince uzun burnu ve dalga dalga bakıra çalan esmer saç örgüleri, incecik ve alabildiğine zarif endamıyla, görüp görebileceğim en enfes yaratık' diye not düşmüşüm. İnsanı altüst eden bir kadındı; bizi baş başa bıraktıklarında hafif yüzüm kızarmıştı, belki her ikimiz de biraz utanmıştık. Ancak, hemen ciddi bir sohbete girişti ve ateşli ateşli bana Jön Türkleri anlatmaya koyuldu..."
Henry W. Nevinson

İpek Çalışlar'ın, roman akıcılığında kaleme aldığı bu kitap; sabırlı, ayrıntılı bir araştırmaya, tanıklıklara, bugüne kadar gün ışığına çıkmamış mektuplara, arşiv belgelerine dayanıyor. Çalışlar, edebiyat ve siyasetle geçmiş bir ömrün karanlıkta kalmış yanlarını da içeren çalışmasıyla, "Halide Edib gerçeği"ni anlatıyor.Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2010

Dil : Türkçe

Yorumlar 3

---

Bu eseri okuduğumda aklıma gelen ilk düşünce Halide Edip'in ne kadar yanlış tanıtıldığı oldu. İpek Çalışlar Halide Edip gerçeğini öğrenmemi sağladı. Ayrıca anlatımı duru ve akıcı. Tebrik ediyorum, bir kadının tüm kadınlar için savaşını merak ediyorsanız mutlaka okuyun.

16.12.2013

mutlaka okuyun

ipek şalışların mükemmel anlatımı ile içeriği zengin anlatımı akıcı sıkılmadan okuyabileceğiniz bir biyografi.halide edip ve o dönemle ilgili çok şey öğreneceksiniz mutlaka okuyun.

03.11.2011

roman tadında

halide edip'i roman tadında sunan yazar, bir kaç dönemin arka planınıda bizlere sunmaktan geri kalmıyor. alıntılar ile zenginleşen eser halide edip iç dünyasınıda okuyucuya hissettiriyor, benliğinde yaşadığı fırtınaya ortak ediyor.

07.09.2010

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.