Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens
Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens

Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens

8/10 - 340 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Ertuğrul Genç
Yayınevi : Kolektif Kitap
Standart Teslimat
31 Temmuz - 05 Ağustos
* 50 TL üzeri bedava!
  • 50 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786055029357

Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens Kitap Açıklaması

İsrailli Yazar ve Tarih Profesörü Yuval Noah Harari’nin kaleme aldığı Hayvanlardan Tanrılara Sapiens, son yılların en çok ses getiren kitapları arasında yer alıyor. Başlangıçtan bugüne insanın tarihsel yolculuğunu ele alan eser, bugünü meydana getiren tüm koşulları fenni ve sosyal bilimler ışığında detaylandırıyor.

“Önce her şey bir toz bulutuydu.” Kulağa çok tanıdık geliyor değil mi? Bilindiği üzere bu ifade, karşı tarafın bir konuyu tüm detaylarıyla kavraması adına günümüzde muzipçe kullanılan bir kalıp. Ancak söz insanlık tarihinden açıldığında, bu başlangıcın önemini göz ardı etmek mümkün değil. Hayvanlardan Tanrılara Sapiens; evren, dünya ve insan hakkında sorulan tüm soruları cevaplamaya tam da bu noktadan başlatıyor.

13.5 Milyar Yıllık Bir Zaman Yolculuğuna Çıkmanın Tam Zamanı!

Harari; kitabının başında dünyanın gelişiminin önce fizik, ardından kimya ve en sonunda biyoloji etrafında teşekkül ettiğini söyleyerek sözlerine başlıyor. Bu noktadan itibaren evrime de temas eden Harari, neandertal ve sapiens türlerinin günümüze uzanan köklerini ele alıyor. Kitapta insanın gelişimi; “Bilişsel Devrim”, “Tarım Devrimi” ve “Bilimsel Devrim” olmak üzere üç temel başlık altında inceleniyor.

Kitaba göre Bilimsel Devrim, tarihsel sürecin son 5 bin yılını kapsıyor. Şöyle ki tarihte önceki dönemlere nazaran, son 5 bin yıla ilişkin daha fazla somut bilgiye ulaşmak mümkün. Bu nedenle Bilimsel Devrim alt başlığı, kitabın en uzun kısmını oluşturuyor. Söz konusu bölümde daha subjektif bir anlatım benimseyen yazar; günümüzün yönetim, güç ve barış anlayışına dair kayda değer çıkarımlarda bulunuyor.

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens; dinlerden yönetim biçimlerine, toplumsal katmanlardan geçim kaynaklarına, göçlerden savaşlara kadar farklı disiplinlere ilişkin birçok konuyu tek başlık altında bir araya getiriyor. Kitap, başta kendini hayvanlarla eş değer olarak gören insanın zamanla doğaya ve kendisine karşı sürdürdüğü üstünlük savaşımını konu ediniyor. Hatta insanın, gücü sayesinde günümüze yaklaştıkça kendine tanrısal bir nitelik atfetmesine de eleştirel bir gözle yaklaşıyor. Harari’nin derslerinde anlattığı konulardan derlediği bu kitap, bilimsel atmosferinin yanı sıra akıcı anlatımıyla da okur kitlesini günden güne genişletmeye devam ediyor.

Bunu Biliyor muydunuz?

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens, her ülkede farklı bir basımıyla okurlarına ulaşıyor. Tarihsel gelişim sürecinin örneklerle detaylandırıldığı kitapta, yayımlandığı her ülkeye ait farklı tarihi olaylar ve yerel örnekler yer alıyor. 

En Sevilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

Yayımlandığı andan itibaren din ve bilim dünyasında tozu dumana katan Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabını hala okumadıysanız hemen şimdi sepetinize ekleyin! Bu kitap, aklınızdaki birçok soruyu yanıtlarken size dopdolu bir okuma deneyimi yaşatacak.

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 412

Ebat : 15 x 21,5

İlk Baskı Yılı : 2015

Dil : Türkçe

Yorumlar 60
TÜM YORUMLARI GÖSTER
siparişle ilgili

kitap zaten herkese kendini kanıtlamış ve okunması gereken bir kitap kargo da gayet hızlı ve güvenliydi fakat d

13.04.2021

Bilim, Olasılık ve Kurgu

Bilgi verici, eğlenceli bir üslupla yazılmış. Ancak verdiği bazı bilgiler bilimsel basamaklara uymayıp sadece olasılık/teori kalıbında ama yazarımız bunları kanunmuş gibi ele almış, bunları dayanak gösterip diğer tezleri çürütme çabasıyla karşımızda. Başta heyecanlanansanız da aa şurayı bir araştırayım diyerek araştırdığınızda farklı gerçeklerle yüzleşmeniz de kandırıldığınızı hissettiriyor. İnsanın genel tarihine bir bakış sağlaması ve farklı açıdan görmek isteyenler okuyabilir. Ama hangi bilginin ne kadar doğru olduğu şüphesinden rahatsızlık duymak da var. Baştan sona bilimsel değil de biraz da kurgu gözüyle bakıp o kefeye koyarsak okunabilir.

09.04.2021

klasikleşen bir kitap

fazla söze gerek yok okumak için güzel ve akıcı kitap

04.04.2021

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.