Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Homo Semioticus ve Genel Göstergebilim Sorunları

Homo Semioticus ve Genel Göstergebilim Sorunları

Homo Semioticus ve Genel Göstergebilim Sorunları

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Mehmet Rifat
Standart Teslimat
26 Temmuz - 28 Temmuz
  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9789750812996


Bu kitapta birbirini bütünleyen iki yapıt yer alıyor: Homo Semioticus, Mehmet Rifat'ın göstergebilimsel araştırmalarının ikinci evresini, Genel Göstergebilim Sorunları'ysa birinci evresini yansıtıyor.

"Homo semioticus okuyan, adlandıran, anlamlandıran ve bütün bu işlemleri bir 'oyun' oynayarak, yani hem haz duyarak hem de haz vermeye çalışarak yapan insandır."

"Homo semiotics dünyayı okur; bütün duyu, duygu ve belleğiyle okur. Dünya onun için hem sonlu bir 'metin'dir hem de birbiriyle ilişkili, sonsuza açılabilen bir 'metinler toplamı' dır."

Homo Semioticus'un kaynaklandığı genel göstergebilim ise "bir anlamlı bütün, sözgelimi bir yazınsal ya da bilimsel söylem, bir görüntü, bir mimarlık yapısı, bir tiyatro gösterisi, bir müzik yapıtı, vb. hangi anlamsal katmanlardan oluşuyor, bunu bir üstdil aracılığıyla dizgeleştirerek sunmayı amaçlar. Anlamları değil, anlamın eklemleniş biçimini araştırır, anlam süreçlerini ortaya çıkarmaya çalışır."

Genel Göstergebilim Sorunları'nı yeniden değerlendirerek kendini gerçekleştiren Homo Semioticus'un araştırma serüveni son aşamada "Metnin Sesi"ni sorgulayan Gösterge Eleştirisi'ne yönelmiştir.Sayfa Sayısı: 156

Baskı Yılı: 2007


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Sayfa Sayısı : 156

İlk Baskı Yılı : 2007

Dil : Türkçe

;

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız