Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


İskilipli Atıf Hoca

İskilipli Atıf Hoca

İskilipli Atıf Hoca

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Ekin Yayınları

  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9786055146009


Âlim İskilipli Atıf Hoca'nın idamı; İslam'la olan bağını sürdüren Osmanlı bakiyesi toplumu, Kemalist devlet eliyle idam, sürgün, cezaevleri ve hukuksuz yargılamalarla Batılılaştırma kâbusunun sebep olduğu trajik vakıalardan yalnızca birisidir.

Ulusçuluk, laiklik ve Batıcılık değerlerinden yükselen Kemalist ideoloji, Müslüman halkların seküler ulus kimlik doğrultusunda yeniden inşa edilmesi amacıyla önce âlim, kanaat önderi ve muhalif tüm şahsiyetleri etkisizleştirmeyi ve tasfiye etmeyi hedefledi. 'Tek Adam' tarafından atanmış ikinci Meclisin sağladığı siyasi güçle acımasız, tedrici ve planlı bir şekilde "Frenkleştirme" kanunları uygulamaya konuldu.

Cumhuriyet'in "Terakki/Frenkleştirme" politikaları önündeki en büyük engel İslam ve İslamcılardı. 1925 tarihli İstiklal Mahkemeleri, Takrir-i Sükûn ve Hıyanet-i Vataniye Kanunu ile İslamcılar, muhalif siyasiler ve gazeteciler yasaklamalara tabi tutulup susturulacaktı. Ülke halkının da içine dahil edildiği bu ideolojik süreç "İnkılapların ruhu adına" işletildi. Halk tenkil, taktil, inkâr, asimilasyon ve tehcirlerle "tedip" edildi!

Atıf Hoca, 'Şapka İnkılabı'ndan çok önce yazmış olduğu "Frenk Mukallidliği ve Şapka" risalesi başta olmak üzere, geçmişe dönük sorgularla hukuksuzca yargılandı. Dün olduğu gibi, bugün de iftiralarla karalanmaya devam edilmekte. Bu çalışmada ona yönelik hadsiz suçlamalar ve karalamalara reddiyeler delilleriyle ortaya konduğu gibi, İstiklal Mahkemelerinin tarihi misyonu ve Şapka İnkılabı da mercek altına alınmaya çalışıldı. Kitap, Şehid Âtıf Hoca'nın eserlerinin kritik edilip değerlendirilmesi hususunda da bir ilki oluşturmaktadır.Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Ekin Yayınları

Sayfa Sayısı : 0

İlk Baskı Yılı : 2013

Dil : Türkçe

Yorumlar 2

Devrimin Günah Defteri

Yakın tarihimizin karanlık yüzünden birkaç sahne.. Düşmanı kovduktan sonra içerideki muhaliflerden temizlenme yoluna yönelen yukarıdakilerin, acımasızlıklarını, önce infaz sonra yargılama gibi hukuksuzluklarını, körü körüne batı hayranlıklarını yalan kabul ederek gerçeği sindiremeyenler, hoşlanmasalar da bu kitap okumaya değer. Okuyun ve geçmişinizi tanıyın.

09.04.2019

Gereksiz

Gereksiz ve yalanlarla dolu bir kitaba benziyor verilen paraya yazık

11.02.2017

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız