Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Japonya'da Eğitim Kültür ve Modernleşme

Japonya'da Eğitim Kültür ve Modernleşme

Japonya'da Eğitim Kültür ve Modernleşme

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Ahmet Cihan
Yayınevi :

Ark Kitapları

Standart Teslimat
07 - 11 Aralık
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789758911287


Japonya'nın ekonomik açıdan gelmiş olduğu nokta, öteden beri Türkiye'de farklı düşün geleneğine mensup aydınların yakından ilgisini çekegeldi. Başta muhafazakar ve modernist İslamcı çevreler olmak üzere, II. Meşrutiyet döneminde İttihatçılar, Japonların başarılarından büyük ölçüde etkilendiler. "Japon mücizesi" Türkiye'deki çeşitli çevreleri Cumhuriyet dönemi boyunca da etkilemeye devam etti.

Japonya örnek alınarak ekonomik kalkınmanın tüm dünya toplumlarında sağlanabileceği tezi, sadece Türkiye'de değil, Batı dışı pek çok ülkede 20. yüzyıl boyunca kullanılmıştır. Batı dışı ülkelerin Batı çıkarlarına ve düzenine karşı yeni bir sistem benimsemelerini, Batı'ya karşı çıkmalarını önlemek üzere, Japonya bir propoganda aracı olarak kullanılmıştır.

Ahmet Cihan'ın, Japonya'nın modernleşmesi ve eğitim sistemi üzerine yaptığı çalışmaları bir araya getiren bu eser, Japonya ile ilgili kendi yargı ve yorumlarımızı ortaya koymamız açısından önemli bir kaynaktır. Japonya eğitim sisteminin verileri ile Türkiye'nin verileri karşılaştırıldığında, Türkiye ile Japonya arsındaki ekonomik farkları yaratan özelliklerden biri olan eğitim hakkında doyurucu bilgi edinmek mümkün olmaktadır.

Bu kitap okundukça Batıcılaşma ve çağdaşlaşma açısından Japonya'nın hangi aşamalardan geçtiği, eğitim sistemini nasıl değiştirdiği, eğitimin bu değişim ve dönüşüme nasıl katkıda bulunduğu vb. konularda yeterli bilgiye ulaşılmaktadır.
(Arka Kapak)Sayfa Sayısı: 184

Baskı Yılı: 2006


Dili: Türkçe
Yayınevi: Ark Kitapları

İlk Baskı Yılı : 2013

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.