Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kara Vaiz’in Mevlid’i

Kara Vaiz’in Mevlid’i

Kara Vaiz’in Mevlid’i

Yazar: Rabia Doğru
Yayınevi :

Divan Kitap

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786054239696

Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

 

 

 

Türk İslâm Edebiyatında Hz. Peygamber konulu, gerek manzum gerek mensur çok sayıda tür ve eserler ortaya kon-muştur. Bunlardan biri olan “mevlid” türünün edebiyatımızda özel bir yeri bulunmaktadır. Hz. Peygamber’in doğumu, hayatı, mucizeleri, gazâları, ahlakı, vefatı ve hilyesini konu alan mevlidler, özellikle Süleyman Çelebi’nin 1409 (m.) yılında nazmettiği Vesîletü’n-Necât’tan sonra çokça sevilen ve benzeri eserler verilen bir tür olmuştur. Bu eserlerden bir tanesi de Kara Vâiz’in, Mevlid adlı mesnevîsidir.

Mevlid geleneği içerisinde kaleme alınmış olan eserlerin günümüz Türkçesine çevrilmesi, kütüphanelerde saklı kalmış eserlerin gün yüzüne çıkması açısından önem taşımaktadır. Türk İslâm Edebiyatında yazılan mevlid metinlerinin içerikleri hakkında bilgi verebilmek ve dönem dönem oluşan farklılıkları ortaya koya-bilmek için, bu türde yazılmış eserlerin tespit edilmesi ve muhtevalarının değerlendirilmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda biz de çalışmamızda, kendisi için Kara Vâiz, Vâiz, Vâiz-i Ümmî ve Vâiz-i Esved mahlaslarını kullanan, ancak bu isimle henüz kaynaklarda geçmeyen bir mevlid şairini ve eserini tanıtmaya gayret ettik.

 

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 266

Ebat : 15,5 x 22,5

İlk Baskı Yılı : 2018

Baskı Sayısı : 1. Basım

;

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız