Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Karagöz ve Hacivat - (Osmanlıca)

Karagöz ve Hacivat - (Osmanlıca)

Karagöz ve Hacivat - (Osmanlıca)

Yazar: Kolektif
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786055537487


Karagöz; bir gölge oyunudur. Deriden yapılan ve tasvir denilen insan, hayvan veya eşya şekillerinin çubuk-lara takılıp hareket ettirilmesine dayanır. Beyaz bir perde-nin arkasında ışığın yansıtılmasıyla tasvirler seyirci tara-fından görülür. Oyun adını başkahraman olan Kara-göz'den almaktadır.

Tarihte Caminin yapılışında sık sık işi bırakıp espriler yaptıklarını, işçilerin bunları izlediğini ve inşaatın ilerle-mediğini gören Sultan Orhan'ın, Karagöz ve Hacivat'ı as-tırdığı, sonra da pişman olduğu bilinir. Orhan Bey'in üzülmesi üzerine Şeyh Küşteri, Karagöz ve Hacivat'ın re-simlerini yapıp arkadan ışık vererek bir perdede oynatır, böylece padişahın neşesini yerine getirdiği anlatılır.

Kendi mizah anlayışımıza, sanat zevkimize ve estetik anlayışımıza göre biçimlendirilen ve geliştirilen gölge oyunu Karagöz, 18.yy.'dan itibaren halkın en sevilen eğ-lence türlerinden biri olmuştur.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 96

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Karanfil Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2014

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.