Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kendine Ait Bir Oda
Kendine Ait Bir Oda

Kendine Ait Bir Oda

Virginia Woolf Toplu Eserleri 7

6/10 - 2 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Suğra Öncü
Yayınevi : İletişim Yayıncılık - Çağdaş Dünya Edebiyatı Dizisi
Standart Teslimat
10 Mayıs - 15 Mayıs
* 125 TL üzeri bedava!
  • 125 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789750500848

Kendine Ait Bir Oda Kitap Açıklaması


Kadın hareketinin elden düşürmediği önemli kitaplardan biri olan Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf'un belki de en kolay okunan kitabıdır. Kolay okunur, çünkü konu çok somuttur: "Kadın ve edebiyat". Erkeklerin kadınlara bıkıp usanmadan tekrarladıkları "ezeli" ve de "ezici" bir soru vardır. "Bizler kadar düşünme yeteneğiniz olduğunu ileri sürüyorsunuz. Madem öyle, neden Shakespeare gibi bir deha çıkaramadınız?" İşte Virginia Woolf bu "yakıcı" soruya, tarihsel ilişkilerin kökenine inip kütüphane raflarında şöyle bir gezindikten ve de kısa bir kadın edebiyatı tarihçesi çıkardıktan sonra esaslı bir yanıt getiriyor. Ve şöyle sesleniyor kadınlara: "Para kazanın, kendinize ait ayrı bir oda ve boş zaman yaratın. Ve yazın, erkekler ne der diye düşünmeden yazın!..."Sayfa Sayısı: 127

Baskı Yılı: 2005


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 2002

Dil : Türkçe

Yorumlar 2
Muhakkak Okuyun!

Yazar kitapta kadınların bireyselliğini sorgularken, aslında bir yandan da tarihten örnekler gösterip kadınlara hiçbir zaman unutmamaları gereken öğütler veriyor. Ataerkil düzende sorulmuş olan kadınların neden bir Shakespeare çıkarmadığı sorusundan yola çıkarak, bir kütüphaneye gidip oradaki kitapları inceleyip erkek edebiyatıyla kıyaslamalı kısa bir kadın edebiyatı tarihçesi çıkardıktan sonra, kadınların kendine ait bir odasının olmasının neden önemli olduğunu anlatıyor.Altı çizilerek, kafanıza kazıyarak okunması gereken bir kitap; çünkü kadın olmak en başından beri kolay değildi, kadın hareketinin içinde büyük mücadeleler var ve ne yazık ki yaşadığımız yüzyılda bu mücadele tüm can sıkıcılığıyla hala var!Yazarın kadınlar için en zor koşullarda bile eşitsizliklere ve haksızlıklara karşı mücadele edip sesini duyurmasını istediği bu kitabı her cinsiyetten insanın alıp, muhakkak okumasını tavsiye ederim.

21.03.2021

Dahiyane!

Kadın/İnsan haklarına ve eşitliğe dair okunması gereken temel kitaplardan biri olduğunu düşünmekteyim. Woolf'un bu dahiyane eserini mutlaka okuyun, okutun.

13.10.2010

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.