Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kızıl Oğuz

Kızıl Oğuz

Kızıl Oğuz

Yayınevi :

Kamer Yayınları - Tarih Dizisi

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789758035922


Mustafa Kemal Atatürk'ün baba soyu, Aydın/Söke'den gelerek Manastır Vilayetinin Debre-i Bala Sancağına bağlı Kocacık'a yerleşmişlerdir. Aile sonradan (muhtemelen 1830larda) Selanik'e göç etmiş; Ali Rıza Efendi de muhtemelen 1839da Selanik'te dünyaya gelmiştir. Dedesi Ahmet ve dedesinin kardeşi Hafız Mehmet'in taşıdığı kızıl lakabı ve yerleştikleri nahiyenin adı olan Kocacık'ın da gösterdiği üzere; Mustafa Kemalin baba tarafından soyu Anadolu'nun da Türkleşmesinde önemli roller oynayan Kızıl-Oğuz yahut Kocacık Yörükleri, Türkmenlerin den gelmektedir.

Atatürk'ün babasının soyu ile ilgili bilinenleri ortaya koymadan önce tarihi devamlılığı gösterebilmek için, Kızıl Oğuzlar ve Kocacıklar ile ilgili belgelere dayalı bilgilerin bilinmesi ve ailenin serüvenini bu temel üzerine oturtulması gerekmektedir. Böylece, Rumeli'nin Türkleşmesi ve Rumeli'nin Osmanlı Devleti dönemindeki teşkilatlanması içinde mesele daha iyi anlaşılmış olacaktır.

Mustafa Kemal Atatürk'ün anne soyu da Anadolu'dan gelerek Rumeli'ye iskân edilen Yörük veya Türkmenlere dayanmaktadır. Anne tarafından dedesi Vodina Sancağına bağlı Sarıgöl de denilen Kayalardan göçerek Selanik yakınlarındaki Lankaza'ya yerleşen, Sofu-zade (Sofi-zade) Feyzullah Ağadır. Yerleştikleri Sarıgöl bölgesi, Sofular lakabı ve ailedeki hatıraların gösterdiği üzere, Atatürk'ün anne soyu Konya Karamandan Rumeli'ye gelen ve bundan dolayı da Konyarlar şeklinde, Rumeli'deki diğer Yörük gruplarından farklı olarak bu adla anılan Yörüklerdendir.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 320

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kamer Yayınları

Sayfa Sayısı : 320

İlk Baskı Yılı : 2014

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız