Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kore Savaşının Bilinmeyenleri

Kore Savaşının Bilinmeyenleri

Kore Savaşının Bilinmeyenleri

Yayınevi :

Toplumsal Dönüşüm Yayınları - Yayınevi Genel Dizisi

Satış Dışı
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786058553996


Kore savaşlarında Türk Askeri kahramanlığı, yiğitliği, fedakârlığı, üstün askerliği ve sağlam karakteri ile tüm dünyanın takdirini kazandı. Dostlarımızı sevindirip güven tazelerken, düşmanlarımızı yıldırdı. Türkiye üzerinde alçakça emelleri olanların umutları kırıldı. Türk'ün üstün karakterinin, yiğitliğinin ve Türk süngüsünün karşısında hiç şanslarının olmadığını bir kez daha anladılar. Kore kahramanları, Türk Milleti'nin aynı ülkü etrafındaki beraberliğine bir perçin daha attı. Birleşmiş Milletler Teşkilatında ve hür dünya devletleri arasında itibarımız yükseldi dostluklarımız kuvvetlendi. Tüm dünya Türk'ün gücünü bir kez daha anladı.

Daha önce başvurumuzu kabul etmeyen NATO, bu sefer kendisi davet ederek Türkiye'yi şerefli bir üyesi olarak saflarına aldı. NATO'ya üye olmakla savunma güvenliğimizi arttırdık. Ordumuzu daha modern ve daha güçlü bir hale getirdik. Hür dünya devletleri ile ilişkilerimizi, dostluğumuzu ve ticaretimizi geliştirerek çağdaş ülkeler arasındaki yerimizi aldık.

Türkiye, Kore Savaşına 17 Ekim 1950 tarihinde General Tahsin Yazıcı komutasında 5090 kişilik bir tugay gönderdi. Katıldığı savaşlarda muhtelif vazifeler alan Türk tugayı, büyük başarılar kazanarak, dünyanın takdirini topladı. Türk tugayı, Kore'de 900'den fazla şehit vermiş, 2000 kişi de yaralanmıştı. Şehitlerin defnedildiği önemli bir şehitlik Güney Kore'de bulunmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 480

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Toplumsal Dönüşüm Yayınları

Sayfa Sayısı : 480

İlk Baskı Yılı : 2014

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız