Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kur'an Kıssalarının Tarihselliği

Kur'an Kıssalarının Tarihselliği

Kur'an Kıssalarının Tarihselliği

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Cengiz Duman
Yayınevi :

Ekin Yayınları

Standart Teslimat
29 Kasım - 05 Aralık
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789758507801

"Kur'an-ı Kerim'in en önemli anlatım metodu olan kıssalar yarısından fazlasını teşkil etmektedir. Kıssaların Kur'an içerisindeki bu cesamet ve önemine rağmen mücmel (kısa-öz) olarak beyan edilmiş olmaları onların doğru anlaşılmasında çeşitli sorunlar ortaya çıkmasına neden olmuştur. İslam Âlimleri var olan bu mücmelliği aşmada Kur'an perspektifinde gerekli ve yeterli bir metodolojiyi oluşturamadıkları için de bin dört yüz elli yıllık süreçte kıssaların mücmelliğini aşmak adına yaptıkları İsrailiyat ve indi nitelikli rivayetçilik anlayışı ile tefsir ve siyer kitaplarını Kur'an'a aykırı olarak türlü gaybi ve spekülatif yorumlarla doldurarak Kur'an kıssalarını mesajlarına ve amaçlarına muhalif mufassal anlatılar haline getirilmişlerdir.

 

Kur'an kıssaları hususunda oluşan bu olumsuz durum karşısında tepkisel olarak; son yüzyılın Modernist yaklaşımcıları olan Taha Hüseyin ve Halefullah ve bunların yerel takipçileri; kıssalardaki mücmelliği onları edebî temsilî mitolojik v.b çeşitli kategorilere ayrıştırarak algılama gayretine düşmüşlerdir. Bu modernist yazarlar yaptıkları rasyonel yorumlarla kıssaları tezyif ederek onları tarihsel/vakii/gerçek olma konumundan çıkarmaktadırlar. Bu gaye ile yaptıkları yorumlarda Cenabı Hakk'ı; Cahiliyye Arap arkaplanından aldığı mitolojik-hurafe gerçek olmayan şahıs ve olaylardan dini amaç uğruna modifiye ettiği kıssalar vazettiği iddiasındadırlar. Elinizdeki kitap Kur'an'ın nüzulü ile günümüz arasındaki süreçte oluşan Kur'an kıssaları ile ilgili ifrat ve tefrit nitelikli olduğunu düşündüğümüz bu görüşleri incelemek ve sorgulamak amacındadır."

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

İlk Baskı Yılı : 2003

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.