Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kur'an'da Ahlak İlkeleri

Kur'an'da Ahlak İlkeleri

Kur'an'da Ahlak İlkeleri

Tevrat, Zebur ve İncil'le Mukayeseli Bir Çalışma

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Celil Kiraz
Yayınevi :

Emin Yayınları

Standart Teslimat
25 - 27 Ekim
* 75 TL üzeri bedava!
  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9789944404037


İslami ilimlerin temel kaynağı olan Kur'an, İslam ahlakının da en önemli kaynağı durumundadır. Bu yüzden Kur'an'ın ahlak konusuna bakışını tespit ettiğimizde, İslam'ın konuya bakışını da büyük oranda belirlemiş oluruz. Hz. Peygamber'in söz ve uygulamaları, Kur'an'ın yorumlanması ve hayata geçirilmesinden oluşmaktadır. Nitekim Hz. Aişe, kendisine Hz. Peygamber'in ahlâkını soranlara, "Siz Kur'an okumuyor musunuz? Onun ahlakı Kur'an idi." cevabını vermiştir. Ahlak konusuyla ilgili olarak İslam alimleri tarafından sonraki dönemlerde yapılan açıklamalar da Kur'an ve Sünnet'in yorumlanmasından ibarettir.

Elinizdeki çalışmanın temel hedefi, Kur'an'da ahlak konusuna genel olarak nasıl bakıldığını ve belli başlı ahlak ilkelerinin neler olduğunu tespit etmek ve bu ilkeleri kategorilere ayırarak ahlak konusuna Kur'an açısından sistematik bir bakış ortaya koymaktır. Birinci ve Ikinci Bölümlerde giriş mahiyetinde verilen teorik bilgilerden sonra, Üçüncü, Dördüncü, Beşinci ve Altıncı Bölümlerde Kur'an ahlakı geniş bir şekilde incelenecektir.
Çalışmadaki ikinci hedefimiz de, Kur'an'da var olan ahlak ilkelerine, önceki kutsal kitaplarda nasıl bakıldığını tespit etmek ve aradaki benzerlik ve farklılıkları ortaya koymaktır. Bu yapıldığı zaman, Kur'an ahlakının vahiy geleneği içerisinde nasıl bir yere oturduğu da ortaya çıkmış olacaktır.
(Arka Kapak)Sayfa Sayısı: 413

Baskı Yılı: 2007


Dili: Türkçe
Yayınevi: Emin Yayınları

Sayfa Sayısı : 413

İlk Baskı Yılı : 2007

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız