Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kütahya ve Yöresi Ağızlarİnceleme - Metinler - Sözlük

Kütahya ve Yöresi Ağızlarİnceleme - Metinler - Sözlük

Kütahya ve Yöresi Ağızlarİnceleme - Metinler - Sözlük

Çevirmen: Tuncer Gülensoy
Yayınevi :

Türk Dil Kurumu Yayınları - Dil Konuları Dizisi

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 2880000056218


Elimizdeki araştırma, 1973-1975 yılları arasında Kütahya, Gediz, Simav, Altıntaş, Emet, Tavşanlı, Domaniç ilçeleri ile bu ilçelere bağlı 56 köyde yaptığımız ağız araştırmaların sonucudur. "Kütahya ve Yöresi Ağızları" adı altında topladığımız bu araştırma "Ses Bilgisi", "Şekil Bilgisi", "Metinler" ve "Sözlük-Ekler" bölümlerini içine almaktadır. Daha çok Balıkkesir yöresi ağız özelliğini taşıyan Dağardı bucağı ile Rumeli göçmenlerinin yerleşme alanı olan Sabuncupınar bucağı bu araştırmanın dışında tutulmuştur.

Doçentlik çalışması olarak Anadolu ağızlarını seçtiğimiz zaman, ilk aklımıza gelen bölge doğum yerimiz olan Uşak olmuştu. Fakat, bu konuda az da olsa bazı çalışmaların bulunmasından dolayı, bölgeyi değiştirmek zorunda kaldık. Kütahya ve yöresini seçmemizin en önemli sebebi, bu bölgede, doğum yerimiz olan Uşak ağzına çok yakın bir ağız özelliğinin bulunmasıdır.
(Kitabın İçinden)Sayfa Sayısı: 257

Baskı Yılı: 1988


Dili: Türkçe
Yayınevi: Türk Dil Kurumu Yayınları

İlk Baskı Yılı : 1988

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.