Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Likya Yollarında

Likya Yollarında

Likya Yollarında

Fethiye'den Antalya'ya 88 Antik Kent, Höyük, Tümülüs, Türkiye, İngiltere ve Avusturya'dan 88 Müze

10/10 - 2 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

URANUS

Standart Teslimat
27 - 02 Kasım
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786055940423

Likya yollarında yaptığımız uzun yolculukların yanı sıra Fethiye’den Antalya’ya kadar sahil şeridi dışında Toros zirveleri arasında gizli kalmış çok sayıda Likya yerleşimine ulaştık; zorlu tırmanışlarla kentlerinin zirvelerine çıktık; görkemli anıtlarıyla gururlandık; tiyatrolarında dünya ezgilerini mırıldandık. Bilimsel kazılarla ayağa kaldırılmış kentlerin yeni yüzleriyle tanıştık; yüzyıllar sonra ortaya çıkarılan sokaklarında, caddelerinde izlerini aradık Likyalıların. Ardından Türkiye müzelerinden Antalya Müzesi, Fethiye Müzesi, Elmalı Müzesi, Burdur Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri dışında British Museum ve Viyana Sanat Tarihi Müzesi’nde (Kunsthistorisches Museum Wien) geride bıraktıklarıyla yüzleştik.

Belgesel kitap içinde 96 antik kent, köy, höyük ve tümülüsün yanı sıra Likya buluntularının sergilendiği 10 müzeye de yer ayırdık. Tanımlanmış, bilinen ya da araştırılan kentlerin dışında Toros yaylalarında -yakın kentlerle ilişkisi olduğu sanılan- çok sayıda küçük köy özelliği taşıyan antik yerleşime de uğradık; bu yaylalarda, antik yerleşimlerle iç içe yaşayan Yörüklerin konuğu olduk. Günümüz köylerinde Likya yaşam izlerine tanık olduk; köylülerin hâlâ kullandıkları tahıl ve erzaklarını sakladıkları ambarlar Likya yapılarının izlerini taşımaktaydı.

Yollarda bazen Likya sınırını aştık, ya da Likya sınırlarında dolaştık; komşularıyla etkileşimini gözlemledik; Pisidia, Karia ve Pamphilya kültürlerinin benzeşmelerini, farklı yanlarını izledik. Uzun erimli çalışmayla ortaya çıkardığımız ‘Likya Yollarında’ belgeseli Anadolu’nun gizemli topraklarında günümüz tanıklığının paylaşılması sadece. Geçmiş yüzyıllar boyu süren insan ve doğa tahribatının karşısında, bilim insanlarının özverili çabaları ile koruma mücadelesi vermeleri tanığı olduğumuz, umutlandığımız izlenimlerimiz arasındaydı.

           İkinci baskıda, kapak ve iç tasarım değişiminin yanı sıra yeni bölümler eklendi; Andriake’de 2016 yılında açılan Likya Uygarlıkları Müzesi, Uluburun ve Gelidonya Burnu Batığı, Akdağların gölgesinde, Tlos yakınlarındaki Girmeler Mağarası ve antik yerleşimler ilk defa okuyucularla / gezginlerle buluştu. Yeni baskıda Likya kentlerindeki değişimler de sayfalara yansıdı.

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : Kuşe

Ebat : 13 x 21

İlk Baskı Yılı : 2012

Baskı Sayısı : 2. Basım

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.