Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Mahmut Dikerdem Eserler - Salon Verir, Sokak Alırız

Mahmut Dikerdem Eserler - Salon Verir, Sokak Alırız

Mahmut Dikerdem Eserler - Salon Verir, Sokak Alırız

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Kolektif
Yayınevi :

Yazılama

Standart Teslimat
24 - 26 Ekim
* 75 TL üzeri bedava!
  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9786055892883


Büyükelçi, Barış Derneği Başkanı Mahmut Şerafettin Dikerdem'i 3 Ekim 1993'te kaybetmiştik. Barış Derneği tarafından hazırlanan bu derleme kaybımızın 20.yılında onun yaşamına, mücadelesine, anısına bir kez daha dokunmak, yaşamı, eserleri ve mücadelesiyle bugünümüz ve yarınımız arasında bağlantı kurmak amacı taşıyor.

Mahmut Dikerdem 1940'lardan 1990'ların başına dek, tüm yaşamı boyunca üretken olmayı sürdürdü. Türkiye'nin önemli aydınlarından biri olan Dikerdem'in lise yıllarından başlayan yazılarını gazete yazıları, kitaplar ve mektuplar olarak okurların ilgisine sunuyoruz. Diplomatlık ve büyükelçilik yaptığı yıllarda edindiği deneyimlere dair kitapları, dış siyasete dair düşüncelerini ve en önemlisi Üçüncü Dünyadan anı, gözlem ve değerlendirmelerini bir araya getirdiği Üçüncü Dünyadan ve Ortadoğu'da Devrim Yılları çalışmaları bu derlemede yer alıyor. Türk dış siyaseti ve diplomasi alanında anılarını derlediği Hariciye Çarkı derlemede yer alan bir diğer önemli eseri.

Mahmut Dikerdem emekli olduktan sonra 1970'lerde birçok aydınla birlikte kurdukları Barış Komitesi Derneği'nde başkanlık görevi üstlendi. 12 Eylül sonrasında yargılandığı Barış Derneği davası savunmalarını Barışın Savunması - Direnenler kitabında bir araya getirdi. Derlememizde yer alan son kitabı Sovyetler Birliği ve sosyalist sistemin dağıldığı dönemde ortaya çıkan düşüncelerle bir polemik niteliği taşıyan, 1990'ların başlarında kaleme aldığı "Tüm Korotiçlere Açık Mektup" isimli yazısını içeren Barış ve Sosyalizm Yazıları da derlememizde yer alıyor. Bu çalışmada ayrıca Mahmut Dikerdem'in konuşmaları ve mektuplarını da bulacaksınız.

Yaşamı ve eserleriyle yarınlara uzanan bir miras bırakan; tüm yaşamı boyunca barış, eşitlik, özgürlük ve kardeşlik özlemi içinde düşünen ve üreten bir aydına, Mahmut Bey'e saygılarımızla...
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 850

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yazılama

Sayfa Sayısı : 850

İlk Baskı Yılı : 2013

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız