Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Medeniyetlere Yön Veren Uygarlıklar: Japon
Medeniyetlere Yön Veren Uygarlıklar: Japon

Medeniyetlere Yön Veren Uygarlıklar: Japon

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Ahmet Seyrek
Standart Teslimat
14 Nisan - 19 Nisan
* 125 TL üzeri bedava!
  • 125 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786052945223

Medeniyetlere Yön Veren Uygarlıklar: Japon Kitap Açıklaması

Bununla birlikte heyet, 1845’lere kadar 150 nüfuslu bir köy olan San Francisco’nun 30 seneden az bir zaman zarfında ne ölçüde geliştiğine hayran kalmıştı. Böylesi bir gelişimi kendi ülkelerinde de görmeyi arzulayan heyetin raporundaki “Ülkedeki değişiklikler o kadar büyük ve muhteşem ki… Önümüzdeki otuz yılda nasıl bir değişim göreceğimizi hayal etmeliyiz. Varacağımız sonuç, sığ düşünceli ve kısa görüşlü, kötü düşünülmüş eylemler üzerinden geçici zaferlere ulaşmaya çabalamak yerine; iyi düşünülmüş uzun menzilli planlamayla kalıcı çözümler üretmemize bağlıdır” ifadeleri, Japonların nasıl kararlı bir şekilde görevlerini ifa ettiklerinin bir göstergesidir.

Raporda sık sık ziyaret edilen ülke sakinlerinin özelliklerine yer verilmiş ve Doğu halklarıyla karşılaştırılmıştır. Örneğin rapora göre, İngiltere gücü ve zenginliğiyle dünyada nam salan bir devlettir. Bunun sebebi olarak da İngilizlerin kendine güvenen, hukuku gözeten ve kurallara riayet eden bir millet olması gösterilmiştir. Aynı zamanda, Doğu ile Batı insanlarının birbiriyle neredeyse taban tabana zıt oldukları ifade edilmiştir. Rapora göre Batılılar, sosyal etkinliklere son derece meyilliyken Doğulular bundan kaçınmayı yeğlerler. Batılılar, küçük kasabalarda bile halka açık bahçeler inşa ederken, Doğu’da insanlar bahçeleri özel mülklerinde yaparak içeride kalmayı tercih eder. Ayrıca, Doğu insanı servet meraklısı değildir ve ticareti birincil bir mesele olarak görmezler. Bunun sebebi, rapora göre, Batılılar pozitif bilime ve akılcılığa vurgu yaparken Doğuluların soyut bilimlere önem vermesidir.

Rapor, Japonya’nın bilim ve üretim yönünden geride kalmasını, Avrupalılarla karşılaştırma yaparak anlatmıştır. Rapora göre Avrupalılar, Japonlara göre donuk ve sıkıcı bir karaktere sahip olduklarından meseleleri titizlikle düşünürler. Böylelikle, imkânsız gibi görülen şeyleri bile başarabilmişlerdir. Japon halkı ise pratik zekâya sahip insanlardır, ancak gelişim gösterebilmek için gereken sabırdan yoksundurlar...

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 158

İlk Baskı Yılı : 13,5 x 21

İlk Baskı Yılı : 2020

Baskı Sayısı : 1. Basım

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.