Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Meryem Suresi Tefsiri
Meryem Suresi Tefsiri

Meryem Suresi Tefsiri

Metin ve Yorum İncelemesi

Yayınevi : Fecr Yayınları - Kuran ve Hadis Dizisi
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786055482398

Meryem Suresi Tefsiri Kitap Açıklaması


Elinizdeki bu çalışma Meryem sûresi üzerine yapılmış bir tefsir çalışmasıdır. Eserde klasik ve modern yaklaşımlar ve kaynaklar ışığında sûre bir bütün olarak ele alınarak yorumlanmaya, dil ve üslup incelemesi yapılarak sûredeki pasajlar arasındaki bütünlük yakalanmaya çalışılmaktadır.

Hıristiyan Kutsal metinlerinde İsa'nın annesi olarak Meryem ismine 19 kez yer verilmiştir. Kur'an-ı Kerim'de adına müstakil bir sûre olan Hz. Meryem, Kur'an'da adı geçen yegâne kadın olup ismi 34 kez anılmaktadır. Bu anlamda Hıristiyan kutsal metinleriyle mukayese edildiğinde Kur'an'da Hz. Meryem'e daha fazla yer verildiği görülmektedir. Kur'an'daki bu referanslarla Meryem ve İsa kapsamında Hıristiyan inancında yer alan yanlış anlayışlar eleştirilmektedir.

Hz. Meryem'in İsa'yı doğurduğu sahne, yaşadığı doğum sancısı ve Hz. Meryem'in ızdırabı sûrede neden o denli detaylı anlatılmaktadır? Meryem figürünün Dinler arası diyalogda bir köprü olması mümkün müdür? Sûrede Hz. Meryem'den "Harun'un kızkardeşi" olarak söz edilmektedir. Aralarında tarihsel olarak uzun asırların bulunduğu sabit olan Meryem'in Hz. Harun'a nispet edilmesi ne anlama gelmektedir? Kur'an Hz. İsa'nın beşikte konuştuğunu belirtmektedir. Kendileri için böylesi prestijli bir durumu Hıristiyan kaynakları neden gündeme getirmemektedir? Hıristiyan ilahiyatında yer yer "Tanrı'nın annesi" (theodokos) olarak nitelendirilen Meryem'in İsa sonrasında izlerini Hıristiyan kutsal metinlerinde neden süremiyoruz? Aziz Pavlus mektuplarında neden Meryem hakkında suskundur? Meryem sûresi üzerine yapılan elinizdeki tefsir çalışmasında bu tür soruların cevapları aranmaktadır. Sûre Meryem kıssasından ve sadece kıssalardan ibaret değildir. Diğer kıssalar ile birlikte sûrede şirke yöneltilen eleştiriler de yer almaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 175

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: Fecr Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2009

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.