Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Modern Mimarlığın 100 Yıllık Gelişimi

Modern Mimarlığın 100 Yıllık Gelişimi

Modern Mimarlığın 100 Yıllık Gelişimi

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789750050411


Bu kitap bir mimarlık kitabı olarak yazılmamıştır. Fakat mimarlığın son yüzyıldaki gelişimi ve değişimini izlemeyi amaçlamaktadır. Mimarlığın kültür ve medeniyetin zamana yansıması olarak da tanımlandığı dikkate alınırsa; bu izlemeyi daha iyi anlayabilmek için son yüzyıl içinde yer alan iki dünya savaşını gözardı etmek olanaksızdır.

Birincisi 1914 - 1918 yılları, ikincisi 1939 - 1945 yılları arasında geçen savaş yılları daha çok Avrupa'da etkili olmak üzere bütün dünyada derin izler bırakmıştır. Bu arada 1928 - 1929 yılları arasında dünya büyük bir ekonomik kriz yaşamıştır.

Böylece aynı yüzyıl içinde ortaya çıkan bu üç büyük parasal sıkıntılı dönem ve üretim azalması bir taraftan yapım kesimini olumsuz yönden etkilerken; diğer yönden yıkılan konutların ve diğer yapıların hızla yerine konma zorunluluğu ancak ihtiyaca cevap verecek kalitede sade yapıların ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Bu ortamda mimar ve mimarlık varlığını sürdürmeye çalıştı. Bu arada mimarlık şemsiyesi altındaki şehircilik, iç mimarlık ve peyzaj mimarlığı da başka uzmanlara doğru kaydı. Bu arada bir taraftan günlük geçimini sağlamaya çalışan bir mimarın diğer taraftan eserine özgünlük kazandıracak bir hususu mal sahibine kabul ettirebilmesinin güçlüklerini hiçbir zaman göz ardı etmemek gerekecektir. Mimarlık dünya döndükçe var olacak ve mimarlar iyiyi, güzeli, doğruyu yapmaya devam edecektir.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 160

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Patates Baskı Yayınları

Sayfa Sayısı : 160

İlk Baskı Yılı : 2016

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız