Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Moğolların Anadolu Politikası ve İlhanlılar Zamanında Anadolu

Moğolların Anadolu Politikası ve İlhanlılar Zamanında Anadolu

Moğolların Anadolu Politikası ve İlhanlılar Zamanında Anadolu

Yayınevi :

Ekim Yayınları

Satış Dışı
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786058575721


Tarihin belki de en acımasız ve en başarılı imparatorlarının başında muhakkak ki Moğollar ve onların şube uzantıları gelmekte idi.Öyle kî Güneydoğu Asya'dan ,Orta Avrupa'ya kadar uzanan oldukça geniş bir coğrafi alana yayılmışlardı.Moğol İmparatorluğu (1206 - 1294),dünyada kurulmuş olan ve toprak bakımından en büyük sınırlara ulaşan imparatorluğudur.İmparatorluk,en büyük sınırına ulaştığında 34 milyon km2 bir alana yayılmıştı.Bu alan dünyanın karalarla kaplı alanının 1/5'inden daha fazla bir alan demek ki.Yenî dünya karalarının %22'lik kısmı,bir zamanlar Moğol İmparatorluğu'nun eline geçmişti.İlhânlılar,işte bu uzantıların sadece Anadolu şube kolunu teşkil etmekle,imparatorluğunun Hülagü (1256 - 1265) ile başlayan bu ilerlemesi 1335'te son kağan Ebû Sâ'id Bahadır Han (1316 - 1335)'a dek sürmüştür.Şüphesiz kî bu devletten en fazla,İlhânlılar'ın Anadolu'yu,Kösedağ ile ele geçirmesiyle Selçuklular etkilenmişti.Hülagû'nün 350.000 gibi bir müslümân nüfusunu kâtletmesî ve ardından da Abbasiler (750-1258)'e son vermesi İslamiyet'e de büyük zararlar vermiş oluyordu.Ayrıca Bataniler'i 1256'da büyük bir hezimete uğratıp Alamut Kalesi'ni ele geçirerek hiçbir Selçuklu sultanının kati olarak son veremediği Haşhaşiler'e son verip belki de tüm dünya için bir sorun teşkil edebilecek olan bu oluşumu,İlhanlılar kökünden halletmişlerdi.Bu büyük devletin son hanı Ebü Sa'id'in varis bırakmadan ölmesi ise devlet içinde taht kavgalarına yol açtı. Celayirli ve Çupani emirler tarafından tahta çıkarılan kısa ömürlü hanların idaresi altında devlet hızla çökmeye başladı.Bu durum,İlhanlı İmparatorluğu'nun parçalanmasına ve yerini mahalli hanedanların yer almasına yol açtı.Nihayet farklı hanedan adlarıyla kurulan yeni devletler de 1353 senesinde yıkılarak İlhanlılar soyu,artık tamamen son bulmuş oluyordu.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 244

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Ekim Yayınları

Sayfa Sayısı : 244

İlk Baskı Yılı : 2014

Dil : Türkçe

Yorumlar 2

Teşekkürler

Öncelikle yorumunuz adına içten teşekkür ederim. Yalnız kitâbı almadan yorum yapmış olduğunuz çok âşikar. Zirâ kitabın Dizgî ve Mizanpajı özel olarak yapılmıştır yayınevince. Her türlü yorum yapma hakkına sâhipsiniz neticede, ama alıp, okuyup da yorumunuzu yapsaydınız dâhâ bir mâkbûle geçeceği kâtîdir. Yine de tekrar teşekkür ederiz.

04.08.2014

Çok Kötü

Bu kitabın dizgisi, imlası, anlam bütünlüğü tam bir felaket.

14.07.2014

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız