Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Muhafazakar İdeoloji Din-Siyaset
Muhafazakar İdeoloji Din-Siyaset

Muhafazakar İdeoloji Din-Siyaset

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi : Yeni Alan Yayıncılık - Düşünce Dizisi
Standart Teslimat
18 Ocak - 23 Ocak
* 125 TL üzeri bedava!
  • 125 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786055669041

Muhafazakar İdeoloji Din-Siyaset Kitap Açıklaması


Yazar, muhafazakârlığın, toplumların belleğinde bölük pörçük yerleşmiş olan bilgilere atıfta bulunmak suretiyle, kendisini, günün "yükselen değeri" olarak sunmasından yola çıkarak, demokrasi ile muhafazakârlığın birlikte anılamayacağını ileri sürmektedir. Buradan devamla, muhafazakâr düşünürlerin, muhafazakârlığın bir ideoloji olmadığı savı eleştirel bir yaklaşımla irdelenerek, muhafazakârlığın katı bir ideoloji, ama asla bir kuram olmadığı ortaya çıkartılmaktadır. Ayrıca, muhafazakâr ideolojide din ve siyaset arasında kurulan bağın, tarihsel süreç içerisinde gösterdiği değişkenlikte öncü bir işleve sahip olan Alman Ekolü temelinde bir değerlendirmesi yapılmaktadır.
Avrupa siyasal düşünceler tarihinde, bir ideoloji olarak ortaya çıktığı Fransız Devrimi'nden başlayarak günümüze kadar, siyasal sistem analizlerinde, siyaset teorisinde ve bugün küreselleşme çerçevesinde etkin bir ideoloji olarak karşımıza çıkan muhafazakârlık nedir? Bu soruya yanıt ararken, söz konusu ideolojinin arka planını, oluşum koşullarını, geçmişteki ve bugünkü taşıyıcılarını, aldığı yeni biçimleri ve hatta "yeni muhafazakârlık" olarak tanımlanan günümüz hareketlerinin ne ölçüde "yeni" olduğunu sorgulanmaktadır.
Karmaşık ve yeni düşmanlar yaratma temelinde oluşan ve günümüzde giderek yaygınlaşan muhafazakâr mistik söylem, bu ideolojinin "vaftiz babaları" olan Hans Freyer, Carl Schmitt, Martin Heidegger, Arnold Gehlen ve Leo Strauss gibi düşünürlerin temel görüşlerinin eleştirel bir okuması ile açığa çıkartılmaktadır. Muhafazakârlığın bir teori olmaktan çok, faydacı ve katı bir ideoloji olduğundan yola çıkılarak, söz konusu düşünürlerin görüşlerine biat eden günümüz muhafazakâr düşüncesini savunanların söylemleri ve çözüm önerilerinin izleri sürülmektedir.Sayfa Sayısı: 376

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yeni Alan Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 2010

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.