Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Nasturiler Ya da Kayıp Kabileler

Nasturiler Ya da Kayıp Kabileler

Nasturiler Ya da Kayıp Kabileler

Yazar: Asahel Grant
Çevirmen: Hikmet İlhan
Yayınevi :

Avesta Yayınları

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786059082464


Asahel Grant'ın "Nasturiler ya da Kayıp Kabileler, Bir Misyonerin Nasturilere Dair İzlenim ve Düşünceleri" adlı kitabı Hikmet İlhan'ın çevirisiyle Avesta Yayınları arasında çıktı.

Asahel Grant, 1800'lerin başında Kürdistan'a bir misyoner olarak seyahat etti, kayıp kabilelerin peşine düştü, birçok yer dolaştı, ilginç gözlemlerde bulundu, günlük tuttu ve izlenimlerini kitaplaştırdı. "Nasturiler ya da Kayıp Kabileler" bu gezi sırasında aldığı notlardan oluşuyor.

Seyyah, diplomat, misyonerlerin kitapları ilgi çekicidir; hayata, insana dairdirler, edebi eser gibi okunabilir çoğu, tek bir disipline sığdırmak zor, doludurlar. Bugünün gözüyle bakıldığında rahatsız edici cümleler olabilir ama onlara eski zaman bilgisi muamelesi yapılmalı. Doğa tariflerinden gündelik hayata, maddi kültürden inançlara hayata dair birçok şeyi kapsayan bu notlar, bütün sorunlu yanlarına karşın emsalsizdirler.

"Alışkanlıklar ve meskenler 2 bin yıldan fazla bir süre önce, Onbinlerin Dönüşü'nde tarif edilenlerle aynıydı."

"Ölüm aletlerini hünerle elde tutmak, kızgın atların üstünde engebeli arazide korkusuzca sekmek bu cesur dağlı Kürtlerin en önemli becerisi."

"Yezidiler kutsal bir element olan ateşi kirletmemek için nefesleriyle mumları söndürmüyor, ateşe tükürmüyor."
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 264

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Avesta Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2015

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.