Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Nefret, Arkadaşlık, Flört, Aşk, Evlilik

Nefret, Arkadaşlık, Flört, Aşk, Evlilik

Nefret, Arkadaşlık, Flört, Aşk, Evlilik

7/10 - 6 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Alice Munro
Çevirmen: Roza Hakmen
Yayınevi :

Can Yayınları - Öykü Dizisi

  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9789750719066


Çağdaş bir Çehov olarak tanımlanan Alice Munro, bu kitabındaki soluksuz okunan dokuz öyküsüyle de gerçekten günümüzün en usta öykü yazarlarından biri olduğunu kanıtlıyor.

Nefret, Arkadaşlık, Flört, Aşk, Evlilik, adını kâğıt tuzluk falına benzeyen bir oyundan alıyor. Bu oyunu oynayanlar, beğendikleri kişiyle gelecekteki ilişkilerini bu sözcükleri sayarak tahmin ediyorlar. Film uyarlaması 2013 Toronto Film Festivali'nde ilk kez izleyiciyle buluşan öyküdeki kişilerin yazgısı da bir bakıma benzer bir oyunla belirleniyor.

Bu öykülerdeki kadınlar kendilerini hep iki kutup arasında, hep bir ikilem içinde buluyorlar; evcillik ile bağımsızlık, aile bağları ile özgürlük, beraberlik içinde yürütülen bir ilişki ile yabancılaşmış bir yalnızlık arasında gidip gelen kadınların bazen hüzünlü bazen mizah yüklü yaşam kesitleri sürükleyici bir dille aktarılıyor.

Kitaptaki son öykü "Ayı, Dağı Aştı Geldi" yine bir halk şarkısına gönderme yapıyor. Şarkıda dağın öte tarafında ne olduğunu merak eden ayı, iki taraf arasında aslında hiç fark olmadığını görür. Öyküde de yaşamın bir evresinden bambaşka bir evresine geçen kişinin aslında birbirinden farksız ortamlarda olduğunu görüyoruz. Ondan Uzakta adıyla beyaz perdeye de aktarılmış olan öykü, müthiş bir duygu yükünü buruk gülümsemelere dönüştürüyor.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 368

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Sayfa Sayısı : 368

İlk Baskı Yılı : 2013

Dil : Türkçe

Yorumlar 1

Nobel ve Tüm Öyküler

Munro, iyi bir öykücü olmasına rağmen öykü dünyasına yeni bir şey katmamakla suçlanabilir. Kanadalı yazar, taşra hayatında sıkışmış kadın karakterleri öyle güzel resmetmiş ki hepsinin gerçekten de yaşadığına inanabilirsiniz. Ama bunun dışında, kitap içerisindeki tüm karakterler aynı olmasa da belli bir düzlem üzerinde birbirinin çağdaşı olması nedeniyle okurken yapay bir sıkıcılığa yakalanabilirsiniz. Nobel, bu sefer, kadınların taşra hayatlarına gitti. Olan yine Murakami'ye oldu.

10.12.2013

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız