Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Özgür Eğitim

Özgür Eğitim

Özgür Eğitim

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Joel Spring
Çevirmen: Ayşen Ekmekçi
Hızlı Teslimat
30 Mayıs
Standart Teslimat
01 - 04 Haziran
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789755391250

Joel Spring yankı uyandıran bu kitabında “içselleşmiş otoriteyi” oluşturan mekanizmalardan biri olan eğitimi ele alıyor.


 


Spring iki eğitim modelinin varlığından söz ediyor: “İlki düzen, plan ve yüksek verimlilik aracılığıyla toplumsal ilerleme arayan teknolojik ve rasyonalist model. Bu modele göre toplum, verimli işleyiş hedefine sahip bir makine olarak görülür. İnsanlar, değerleri toplumsal makinenin pürüzsüz işleyişine katkılarıyla belirlenen ‘insani kaynaklar’ haline gelirler. Bu modelde çocuğa üzerinde çalışılacak ve toplumun iyiliği için biçimlendirilecek bir nesne olarak yaklaşılır.” Bu modelin eğitim aracı olan okula Illich “iktidarın fahişesi” diyor. Bu modeli benimseyen psikolog, hırsızlık yapan yoksul insanlarla karşılaştığında “çalma alışkanlıklarının nasıl sona erdirileceği” sorusunu araştıracaktır.


 


Spring’in Ferrer, Godwin, Rousseau, Marx, Freire, Illich, Stirner, Tolstoy, Reich ve Neill’in tezlerini tartışarak önerdiği ikinci modelde ise önemli olan düzen ve verimlilik değil bireysel özerkliğin artmasıdır. “Toplumsal değişimin hedefi, artan bireysel katılık ve toplumsal sistemin denetlenmesidir. Bu model, modern toplumsal kurumların gücünün büyük ölçüde halkın, bu kurumların otoritesini ve meşruiyetini kabul etme gönüllülüğüne dayandığı inancına bağlıdır.” Bu modelin sorusu “bireyin toplumsal makineye nasıl uydurulacağı değil, insanların, kişisel tatmin olmadan çalışmayı ve özgürlüğü sınırlayan toplumsal otoriteyi neden kabul etmeye istekli oldukları”dır. Bu modelin psikoloğu ise “neden bütün yoksul insanların hırsızlık yapmadığı” sorusuna cevap arayacaktır.


 


Çocukların “kolay kontrol edilebilen verimli makineler” olarak değil “özgür, hayattan zevk alan” kişiler olarak büyümesinden yana olanlar için...


(Tanıtım Bülteninden)

Hamur Tipi : 2. Hamur

Ebat : 13x20

İlk Baskı Yılı : 1997

Baskı Sayısı : 5. Basım

Dil : Türkçe

Orijinal Adı : A Primer of Libertarian Education

Medya Cinsi : Ciltsiz

Yorumlar 1

Eğitim Ne Kadar Özgürse, Seçimler De O Kadar Özgürdür!

Yazar eğitimin içselleştirilmiş bir çeşit otorite mekanizması olduğunu söylüyor. Öyle ki insanların ve kurumların bu mekanizmadan çıkan ürünlerle otomatik devamlılık sağladığını anlatıyor. Okurken çok akıcı bulmasam da eğitim sistemini ve eğitim siteminin diğer sistemleri nasıl etkilediğini anlatan eleştirel bakış açısıyla yazılmış bir kitap olduğunu söyleyebilirim.

13.11.2016

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız