Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Prof.Dr.Ali Berat Alptekin Armağanı

Prof.Dr.Ali Berat Alptekin Armağanı

Prof.Dr.Ali Berat Alptekin Armağanı

Toroslardan Tanrı Dağlarına Türk Halk Biliminin Ulu Çınarı

Yazar: Kolektif
Yayınevi :

Kömen Yayınları

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786052074275

Deniz kenarında küçük ve güzel bir köyde büyümesine rağmen denizi sevmezdi. Niçini sorulduğunda, “Annem bizi her 21 Mart’ta yağmur soğuk demeden Boğsak Limanı’nda sırayla denize sokup çıkarır böylece yeni yıla güçlü gireceğimize inanırdı.” derdi.

Babasının sırtında bir ilkbahar sabahı köyden ilçeye inerken bir yılan görmüşler, babası onu sırtından indirdikten sonra emek zahmet yılanı öldürmeyi başarmıştı. Niçinini sorduğunda “Baharda gördüğün ilk yılanı öldüreceksin ki yıl bereketli geçecek.” cevabını almıştı.

Memleketinde arkadaşlarıyla sırtınkılıç (bukalemun) yakaladıklarında üstüne bir örtü atarlar, sonra örtüyü kaldırıp hayvanın aldığı renge göre yorum yaparlardı. Yeşili iyiye, siyahı kötüye yorarak…

Sonrasında halk bilimci oldu. Türklerde yılbaşını okudu, anasını anladı. Yer altı  dünyasını okudu, babasını anladı. Fal kültürünü okudu,kendisini anladı. Halk bilimini, içinden gelen bir birey olarak özümsedi, yorumladı, anlattı. Toroslarda küçük bir fidan olarak yeşerdi, Türkistan coğrafyasına gölge salan ulu bir çınara dönüştü.

Arkadaşları, bildikleri ve öğrettiklerine teşekkür mahiyetinde yazılar kaleme aldı. Öğrencileri ve sevenleri türlü yazılarla onu anlattı. Ozanlar şiirlerle ses verdi. Ailesi, hatıralarla maziyi yad etti.

Arkadaşlarının, öğrencilerinin, sevenlerinin, ozanların ve ailesinin bir araya gelerek oluşturdukları bu kitap, tıpkı Ali Berat Alptekin gibi büyüdü, hacimlendi, bugünlerianlatan bir hatıra olarak yarınlara bırakıldı. Katkıda bulunanların yüzünde içten bir gülümsemeyle.

Gökten üç elma düştü; biri hocamızın, birisevdiklerinin, biriside sevenlerinin başına… 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Ebat : 16 x 24

İlk Baskı Yılı : 2019

Baskı Sayısı : 1. Basım

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız