Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Selanik İstanbula Karşı- 31 Mart Vakası ve II.Abdühamit'in Tahttan İndirilmesi

Selanik İstanbula Karşı- 31 Mart Vakası ve II.Abdühamit'in Tahttan İndirilmesi

Selanik İstanbula Karşı- 31 Mart Vakası ve II.Abdühamit'in Tahttan İndirilmesi

31 Mart Vak'ası ve 2. Abdülhamid'in Tahttan İndirilmesi

5/10 - 1 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Timaş Yayınları - Tarih Dizisi

Hızlı Teslimat
07 Temmuz
Standart Teslimat
07 - 11 Temmuz
* 100 TL üzeri bedava!
 • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
 • Barkod: 9786051144856


 • 31 Mart Vak'asının gerçek nedenleri...

 • Jön Türk-Sultan Abdülhamid Mücadelesi'nin sonucunda ne oldu?

 • Ordunun siyaset karışması ne gibi dengesizliklere neden oldu?

 • Edine Vak'ası, Kör Ali Olayı ve Askeri İsyanlar'ın detayları...

 • Avcı Taburları, Askerler, Hocalar, ve Ulema ve kıyafet değiştiren subaylar...

 • Hareket Ordusu nasıl oluştu, nasıl harekete geçti?

 • "İstanbul'un yeniden fethi" nasıl gerçekleşti?

 • Sultan Abdülhamid'i kimler, nasıl tahttan indirmeye karar verdi? Süreç nasıl işledi?

 • Ayaklanmaların arkasında "irticacılar" mı vardı, yoksa yabancı parmağı mı?


 • Sultan Abdülhamid ve Jön Türk Hareketi Osmanlı/Türk tarihinin en ilginç konuları arasında yer almaktadır. Öyle ki, Sultan Abdülhamid-Jön Türk Mücadelesi'nin etkileri ve sonuçları Cumhuriyet Türkiyesi'ne kadar ulaştığı gibi, günümüzde de sürüp giden bazı tarihî ve siyasî tartışmalar bu mücadelenin bir mirası veya yansıması olarak devam etmektedir. 31 Mart Vak'ası, Osmanlı Devleti'nin yıkılışının ilk adımıdır. 31 Mart Vak'ası'nın sonucunda Hareket Ordusu'nun askerî darbesiyle ve buna meşrûiyet kazandıran Meclis-i Mebûsan'ın tartışmalı kararı neticesinde Sultan Abdülhamid tahttan indirilmiştir. Bu şekilde Sultan'ın te'sis ettiği istikrarın ve dengenin çökmüş olmasına rağmen, bunun yerini alabilecek yeni bir denge konulmamıştır. İktidarı ele geçiren yeni aktörlerin bu yönde yapmak istedikleri her hamle, maalesef eski istikrarı yeniden sağlamaktan öte devleti daha da zayıflatmıştır. Nitekim bu süreçte yaşanan bazı gelişmelerden dolayı iyice zayıflayan, tamamen içe kapanan ve kısır iç hesaplaşmalarla bunalan Osmanlı Devleti, ardı ardına patlak veren Trablusgarp Harbi, Balkan Harpleri ve Birinci Cihan Harbi'ni kaybederek tarih sahnesini terk etmek zorunda kalmıştır. Böylesi bir acı sonu, Sultan Abdülhamid-Jön Türk Mücadelesi ve 1908 Jön Türk İhtilâli belirlemiştir. Sonun başlangıcı ise, 31 Mart Vak'ası ve Sultan Abdülhamid'in tahttan indirilmesi olmuştur.

  Bir asırdan beri tartışılan 31 Mart'a dair yepyeni bir çalışma. Bugüne kadar gözardı edilen yerli ve yabancı kaynaklar üzerinde uzun süredir çalışan Yakın Çağ Osmanlı Tarihi uzmanlarından Doç. Dr. Necmettin Alkan'ın hazırladığı bu eser, Osmanlı'nın çöküşünü başlatan gün olarak belirtilen 31 Mart'ı farklı bir gözle ele alıyor... 1908 Jön Türk İhtilâli'nin öncesindeki gelişmeler, 1908 İhtilâli sırasında yaşananlar, ihtilâlin devlet, toplum üzerindeki etkileri ve 31 Mart Vak'ası'na bakan yönlerinin detaylarıyla incelendiği kitap Sultan Abdülhamid'e karşı yapılan haksızlıkları de bir bir anlatıyor. Osmanlı hukuk sistemi göz önüne alınarak bu sürecin ve ha'l kararının hukuki yönlerinin incelendiği eser, hem okurlara konuya dair tüm bilgileri sunacak hem de tarihçilere yeni kapılar açacak.


  İnce Kapak:

  Sayfa Sayısı: 400

  Baskı Yılı: 2014


  e-Kitap:

  Sayfa Sayısı: 307

  Baskı Yılı: 2016


  Dili: Türkçe
  Yayınevi: Timaş Yayınları

  İlk Baskı Yılı : 2011

  Dil : Türkçe

  Yorumlar 0

  Henüz yorum yapılmadı!

  x

  6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.