Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Sorulu Cevaplı-Türk Eşya Hukuku
Sorulu Cevaplı-Türk Eşya Hukuku

Sorulu Cevaplı-Türk Eşya Hukuku

10/10 - 1 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi : İmaj Yayıncılık
Standart Teslimat
23 Haziran - 28 Haziran
* 50 TL üzeri bedava!
  • 50 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786055339821

Sorulu Cevaplı-Türk Eşya Hukuku Kitap Açıklaması

Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden) 

 

17 şubat 1926 tarih ve 743 sayılı türk kanuni medenisini yürürlükten kaldıran, yeni hükümler yanında genel olarak eski metnin maddelerinin sadeleştirilmesi ve konuşulan türkçe'ye adapte edilmesi niteliğinde olan, 1 ocak 2002 tarihinde yürürlüğe giren 4721 sayılı türk medeni kanununun dördüncü kitabının 686 ile 1027 maddeleri arasında yer alan kurallar,  eşya hukuku’ nu  oluşturmaktadır.

Eşya hukuku kuralları, maddi varlıklar olan taşınır ve taşınmaz mallar ve eşyalar üzerinde mülkiyet hakkı, sınırlı ayni haklar, bu hakların türleri, kazanılması, kaybedilmesi, rehin hakları, zilyedlik ve tapu siciline ilişkin konuları düzenlemektedir.

Eşya hukuku, borçlar hukukunun genel ve özel hükümleri yanında, özel hukukun tüm dallarına ışık tutan, niteliğine uygun düştüğü ölçüde kamu hukuku alanlarında da uygulanma imkanı bulunan , maddi varlığı olan eşyalarla ilgili tüm hukukçuların bilmesi ve öğrenmesi gereken ilkeler ile kurumları ihtiva etmektedir.

Hukuk fakültesi öğrencilerine, altıncı sömester döneminde, üçüncü sınıfta okutulmakta olan eşya hukuku derslerinde, kanunun sistematiğinde öngörülen sırasıyla mülkiyet, sınırlı ayni haklar, zilyedlik ve tapu sicili konuları öğretilmektedir.

Hukuk fakültesi; lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri yanında, avukat stajyerleri, avukatlar, hakim ve savcı adayları, hakim ve savcılar, hukuk danışmanları ve noter mensuplarının borçlar hukuku gibi, eşya hukuku, temel bilgilerini öğrenmeleri, kısa sürede tekrar etmeleri ve hatırda tutmaları için, bu sorulu - cevaplı türk eşya hukuku kitabını kaleme almış bulunmaktayım.

Sorulu - cevaplı türk eşya hukuku, kitabının tüm hukuk öğrencileri ile programlarında eşya hukuku dersi bulunan diğer fakültelerin öğrencilerine, tüm hukuk camiası mensuplarına faydalı olacağı inanç ve ümidini taşımaktayım.

 

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Ebat : 14 x 20

İlk Baskı Yılı : 2018

Baskı Sayısı : 1. Basım

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.