Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Şürkrulah'ın Risalesi ve 15. Yüzyıl Şark Musikisi Nazariyatı

Şürkrulah'ın Risalesi ve 15. Yüzyıl Şark Musikisi Nazariyatı

Şürkrulah'ın Risalesi ve 15. Yüzyıl Şark Musikisi Nazariyatı

Şükrullah'ın Risalesi ve 15. Yüzyıl Şark Musikisi Nazariyatı

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Pan Yayıncılık

  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9786054518173


15. asır tarihçilerinden ve ilk Osmanlı tarihlerinden "Behcetü't Tevârih"in yazarı Ahmed Oğlu Şükrullah, aynı zamanda Türkçe olarak kaleme alınmış ilk musiki risâlesinin de müellifidir.

Karamanoğulları Hanedanı'nın şehzadelerinden İsa Bey'e ithaf edilmiş ve daha sonra Osmanlı Hükümdarı İkinci Murad'a sunulmuş olan Risâle, bilim âleminde çalgılardan bahseden fasıllarının 1915 senesinde Rauf Yekta Bey tarafından Millî Tetebbu'lar Mecmuası'nda yayınlanması üzerine tanınmış, ancak muhteviyatı konusunda o zamandan buyana etraflı bir bilgi edinilememişti.

Şükrullah Risâlesi'nin temelini, İslam Musikisi ses sistemine bilimsel kimliğini veren 13. asır nazariyatçısı Safiyüddin-i Urmevî'nin ünlü eseri Kitâbü'l Edvâr ile 14. asırda yazıldığı sanılan ama müellifi tartışılan yine çok mühim bir başka risâle, Kenzü't-Tuhaf teşkil etmektedir. Risâle musiki konusunda verdiği bilgilerin yanısıra aynı zamanda Türkçe'nin o dönemdeki gücünü, ilim lisanı olarak kullanılabilecek seviyede bulunduğunu, hatta musiki teorisi ve akustik bahisler gibi teknik ve karmaşık konuları da ifadeye yettiğini göstermektedir.

Murat Bardakçı, bu kitabında Ahmed Oğlu Şükrullah'ın bugüne kadar eksik veya yanlış bilinen hayat hikâyesini ayrıntıları ile ortaya koyuyor, Risâle'yi şerhederken faksimile ve transkripsiyonlu tam metnini de veriyor.Sayfa Sayısı: 318

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Pan Yayıncılık

Sayfa Sayısı : 318

İlk Baskı Yılı : 2012

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız