Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Tarihselci Gelenek-Dilthey-Weber-Gadamer
Tarihselci Gelenek-Dilthey-Weber-Gadamer

Tarihselci Gelenek-Dilthey-Weber-Gadamer

Yayınevi : Notos
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786052389416

Tarihselci Gelenek-Dilthey-Weber-Gadamer Kitap Açıklaması

Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden) 

 

“Epistemolojinin görev alanı ancak antropolojik ve tarihselci bir insan ve dünya kavrayışı doğrultusunda belirlenebilir.”

 

Tarihselci Gelenek, Almanya’da tarihselci düşüncenin tin bilimleri, sosyoloji ve hermeneutikteki başat figürlerinden Dilthey, Weber ve Gadamer üzerine Doğan Özlem’in dört yazısını bir araya getiriyor.

İlk yazıda tarihselci ve eleştirel düşünce geleneklerini tin bilimleri felsefesinde birleştirerek felsefede devrim yapan bir Dilthey portresi çiziliyor.

İkinci yazıda Weber’in sosyolojisine temel olarak geliştirdiği kendine özgü bilim kuramı kültür felsefecisi, tarihçi ve hukukçu yönüyle ilişkisi içinde ele alınıyor. Yine Weber üzerine olan üçüncü yazıda “ideal tip” kuramı üzerinden tarih ile sosyoloji arasındaki ilişki derinlemesine irdelenip yorumlanıyor.

Son yazıda transandantal ve tarihselci felsefe hatlarını kat ederek hermeneutiği ontolojik bir zeminde geçen yüzyıldakinden farklı bir doğrultuya çekmiş Gadamer’in “hermeneutik refleksiyonun işlevi ve alanı” üzerine görüşlerine yer veriliyor.

 

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Ebat : 13 x 19,5

İlk Baskı Yılı : 2018

Baskı Sayısı : 1. Basım

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.