Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Tasavvufi Konuşmalar

Tasavvufi Konuşmalar

Tasavvufi Konuşmalar

Risale-i Mükaleme-i Has

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: İbrahim Has
Hazırlayan: Mustafa Tatcı
Yayınevi :

H Yayınları

Hızlı Teslimat
26 Ağustos
Standart Teslimat
27 Ağustos - 29 Ağustos
* 75 TL üzeri bedava!
  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9786054042845


"İbrahim Hâs, yaşadığı dönemin eli kalem tutan sûfilerinden birisi olduğu hâlde hayatı hakkında pek fazla bilgimiz yoktur. Sûfiler Tezkiresi, Divânı ve Silsilenâme'siyle tasavvuf tarihi ve edebiyatı araştırmalarında ihmâl edilmemesi gereken eserler yazan müellifin, eserleri üzerinde çalışmalar yapıldıkça yeni bilgiler elde edilecektir.

İbrahim Hâs'ın çok kıymetli bir eseri olan ve 'Tasavvufî Konuşmalar' adıyla yayınladığımız bu eser, sûfi sözlerini bilen fakat bu sözleri hâl haline getiremeyip işin felsefesinde kalan bir dervîşin sorularına verilen cevaplardan meydana getirilmiş bir söyleşidir. Eserde adı geçen dervîşle İbrâhim Hâs'ın arasında: "insanî hakîkat, madde âlemi, velîlerin makâmı, zikir, hakîkat denizi, gevher, aşk ve âşık, cem' ve fark, melâmet, mürşid-i kâmil, hizmet, sır, mahv, fenâ, bekâ, vuslat, ahadiyyet, beşeriyyet, Hak ve hakîkat, vicdânî zevk, hâl, perhîz, riyazat, mücâhede, âriflerin hakîkat makâmlarındaki bilgileri, Hak ehli, gâfil, gâfil-i âgâh, Muhammedî yol, tecellî, kalb (gönül), himmet ve İlâhî talep" gibi kavramlarla ilgili pek çok konuşma geçmektedir.

Tasavvufî Konuşmalar, XVIII. yüz yıl İstanbul'unun konuşma üslûbunu yansıtmaktadır. Bu sebeple eser Türk dili araştırmaları açısından da oldukça önemlidir."
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 104

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: H Yayınları

Sayfa Sayısı : 104

İlk Baskı Yılı : 2016

Dil : Türkçe

;

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız