Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Toplumsal Eşitsizlik ve Eğitim

Toplumsal Eşitsizlik ve Eğitim

Toplumsal Eşitsizlik ve Eğitim

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Standart Teslimat
26 - 29 Ekim
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786055176334


Eşitsizliklerin her geçen gün derinleştiği bir toplumda, kimileri fil dişi kulelerinde "eşitlik mi, adalet mi?" tartışmasını yapmanın hazzını yaşarken, toplumun başka kesimlerinde bazı çocuklar sahip oldukları pırıl pırıl zekaya, hayret verici yetenek ve kabiliyetlerine rağmen "hayatını kısa yoldan kazanma" zorunluluğu içinde heba olup gitmektedirler. Bir başka kesimin benzer özelliklerdeki çocukları ise, ebeveynlerinin kendileri için hazırladığı fanusun içinde "ne kadar da şanslı çocuklar" olduklarını tekrar edip durmaktadırlar.

Ve, kördüğümün etrafında çözümsüz kalan soru: bu eşitsizlik tablosunun sorumlusu insan üstü irade midir, yoksa kendi iradesini bencilce, sırf kendi yararına kullanmaktan başka temel ilke tanımayan insan mıdır? Dolayısıyla, toplumsal eşitsizlikler aile yapısı, ailenin ekonomik imkanları ve kültürel özelliklerinden okul değerlerine, okulun fiziki imkanlarına, öğrenci-öğretmen-okul idaresi ilişkisine, "öğrenci" rolündeki gencin başarı arzusuna ve gelecek tasavvuruna kadar pek çok kimseyi ilgilendiren bir toplumsal problem midir? Dahası, sınav sistemlerinden özel dershanelere veya eğitimin özelleştirilmesi tartışmalarına, okul müfredatlarına kadar pek çok konunun şekillendiricisi olarak hükümetler, bu problemin neresindedirler?

Elinizdeki kitap, yukarıdaki ve benzeri sorulara cevap arama amacıyla gerçekleştirilmiş olan bir saha çalışmasının ürünüdür. Elbette, cevaplar tartışılabilir... ama, en azından sorular doğru anlaşılırsa kitap amacına ulaşmış olacaktır.
(Arka Kapak)Sayfa Sayısı: 272

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Eğitim Kitabevi Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2013

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.