Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Toplumsal ve Bireysel Sorunlara Giriş

Toplumsal ve Bireysel Sorunlara Giriş

Toplumsal ve Bireysel Sorunlara Giriş

Yazar: Ferit Berk
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786051483573


Bu çalışmanın amacı, genel düzeyde toplumsal ve bireysel sorunların kaynaklarını belirterek, çözüm öneri ve yaklaşımlarını vurgulamaktır. Sonunda sorunların yaşam süreçleri konusunda bir genelleme yapılmakta ve en sonunda farklı toplumsal gelişme aşamalarındaki sorunların niteliklerini ve türlerini tasvir eden, sosyal sorun tabloları verilmektedir.

Ekonomik, sosyal, siyasal ve psikolojik sorunlar, genelde birer toplumsal sorundur; gelişim özellikleri, tarihsel ve sosyo-ekonomik evrimlerle çok yakından ilgilidir. Bugünkü uluslararası ilişkiler, toplumların düzen ve kültür özellikleri ile gelişim düzeyleri gibi birçok değişik etmen de toplumsal ve sosyal sorunları etkilemektedir. Onun için bu çalışmada toplumsal ve bireysel sorunlar, kapsamlı fakat özet bir biçimde ele alınmaktadır. Bir yandan sosyo-ekonomik sorunlar geçmişin belli başlı yaklaşım tipleri süzgecinden geçirilirken, öte yandan bu sorunlar konusundaki bugün var olan başlıca değişik yaklaşımlara değinilerek sorunların dünyadaki belli başlı çözüm yolları belirtilmeye çalışılmaktadır.

"Sosyal bilimlerin görevi öncelikle, yargılarda bulunmak ve kolaycı çözümlerin rüzgarına kapılmak değil; toplumsalı ve onun yapıya ilişkin unsurlarını anlamaya, açıklamaya çalışmaktır. Yazar, sosyal sorunları ve onları oluşturan unsurların karşılıklı etkileşimlerini açıkladıktan sonra, sosyal hizmet disiplininin problemini çözmeye yönelerek, planlı değişim süreci doğrultusunda bütüncül ele alışlarla çözüme ilişkin analizlere ve önermelere girişmektedir.

Engin bilgi birikimini, olması gerektiği gibi gelecek kuşaklara aktarmayı bir görev olarak benimsemiş ve disiplinli üretimleri, bilimin kümülatif niteliğine büyük köşe taşları koymakta, eğitim alanındaki büyük boşluğu doldurmakta, yeni ufuklar açmaktadır."
-Doç. Dr. İ. Galip Yolcuoğlu-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 144

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Sokak Kitapları Yayınları

Sayfa Sayısı : 144

İlk Baskı Yılı : 2014

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız