Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Tüm Yönleriyle Maden Hukuku

Tüm Yönleriyle Maden Hukuku

Tüm Yönleriyle Maden Hukuku

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789750250095

Ülkemizde modern anlamda Maden Hukuku 1850'li yıllardan itibaren şekillenmeye başlamış ve çeşitli mevzuatlarla bir Maden Hukuku inşa edilmeye çalışılmıştır. Geniş anlamda maden kavramının içine giren madenler, petrol ve doğal gaz ile jeotermal kaynakların karşılaştırmalı olarak incelendiği bu eser, Devlet hakkı, İdare payı ve Devlet hissesi gibi mülk gelirinden kaynaklı mali yükümlülükler ile vergi benzeri mali yükümlülüklerin birbirleri ile ilişkisi ortaya konulup, karşılaştırması yapılarak çıkarılan sonuçların paylaşıldığı ilk eser olma özelliğini göstermektedir.

Eser oluşturulmaya çalışılırken Maden Hukuku'nun ana düzenlemesi olan Maden Kanunu'na öncelikle yer verilmiş, sonrasında Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu genişçe ele alınmış ve son olarak da Petrol Kanunu'ndan kısaca bahsedilerek, bu konudaki temel kavramların açıklanmıştır.

Belirtilen her üç Kanun'da yer verilen ruhsat hakları, sicil, rödövans sözleşmesi ile mali yükümlülüklerinin karşılaştırılması ve açıklanması amacıyla geniş kapsamlı olarak yargı içtihatlarından yararlanılmış, içtihatlar öz olarak gerekçeleriyle verilerek yorumlanmış ve Kanun sistematiğinden ziyade mali yükümlülükleri esas alan bir kitap sistematiği oluşturulmuştur.

Ortaya konulan bu eser, üniversite eğitimi için kaynak ve ders kitabı, uygulamacılar ve hukukçular açısından bir başvuru kitabı niteliğindedir.

Kitapta Bulunan Konu Başlıkları

  • Maden, Petrol, Doğalgaz, Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sularda Temel Kavramlar, Ruhsat Haklarının Edinilme – Kaybedilme Şartları
  • Madenlerden Alınan Devlet Hakkı, Belediye Payı
  • Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Su Faaliyetlerinden Alınan İdare Payı
  • Petrol ve Doğal Gazdan Alınan Devlet Hissesi
  • Mali Yükümlülüklerde Tarh, Tahakkuk ve Tahsilat İşlemleri ile Zamanaşımı Müessesesi
  • Rödövans Sözleşmeleri ve Mali Hükümler

Amortisman Uygulaması

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Ebat : 16 x 24

İlk Baskı Yılı : 2018

Baskı Sayısı : 1. Basım

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız